„OSTATNIE PIĘTRO”

 

 

 

Ostatnie

 

 

 Kapitan Wojska Polskiego (Janusz Chabior), trafia na ślad afery, która zmieni całe jego życie. Wierząc, że musi stanąć w obronie swojej rodziny, złamie wszystkie wojskowe regulaminy. Kto tak naprawdę jest największym zagrożeniem dla jego bliskich? Czy z miłości można zamienić swoją rodzinę w zakładników? W czasach, gdy patriotyzm dla większości ludzi jest pustym frazesem, dla niego stanie się sensem życia. Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami thriller, dostarcza emocji, po których na drżących nogach wychodzi się z kina.

Na pierwszy rzut oka twórca filmu, reżyser oraz scenarzysta Tadeusz Król stworzył kino ściśle prawicowe. Jak rzadko zwracam na takie rzeczy uwagę, to w tym przypadku nawet nie musiałem się doszukiwać tej polityki. Dostawałem nia po twarzy w każdej scenie – katastrofa Smoleńska, żydzi, mniejszości seksualne … i wiele róznych podobnych stwierdzeń. Jednak zostawmy to na boku, gdyż akurat strona polityczna mnie nie interesuje w tym momencie. „Ostatnie piętro”   to film zbudowany z wielu sprzeczności, które nie zawsze są logiczne. Widać, że reżyser miał swoją wizję, chciał przedstawić nam pewną historię, która notabene wydarzyłą się na prawdę. Tym sposobem cały obraz robi się mocniejszy. Nie do końca mu sie to udało, nie we wszystko jesteśmy w stanie uwierzyć. Wiele sytuacji zostaje pozostawionych, zapomnianych, nie mających ciągu dalszego. Przez to podczas oglądania zadajemy sobie pytania – dlaczego … ? pytania zadawane przez nas samych pozostaną i tak bez odpowiedzi, niestety. Sami dopisujemy resztę we własnych projekcjach.

Popatrzmy na film z góry jako na całość, bez czepiania sie szczegółów . Cały tytuł jest z pewnością filmem, który potrafi utrzymać widza w napięciu. Klimat thrillera psychologicznego jest utrzymany i nigdzie się nie rozpływa w powietrzy z biegiem casu. Jest początek, który wprowadza nas w świat człowieka szczęśliwego, zakochanego, spełniającego się, a z biegiem czasu pod wpływem róznych sytuacji następuje zmiana prowadząca do szaleństwa. Rodzinny spokój zostaje zaburzony. Następuje izolacja od świata zewnętrznego. Każdy krok człownka rodziny jest kontrolowany, a jeżeli ktoś się sprzeciwi ponosi karę, czasem bardzo dotkliwą. Strach rządzi na ostatnim pietrze tego bloku.

Na uznanie w tym filmie zasługuje Janusz Chabior. Ten aktor stworzył w tym obrazie naprawdę świetną rolę. Chabior grający głównego bohatera Kapitana Derczyńskiego, zabiera nas w mroczny świat zdradzonego żołnierza, który nie potrafi sobie poradzić z rzeczywistością po stracie czegoś, co bardzo kochał – pracy zwanej dlaj służbą dla Ojczyzny. Brak „powietrza” do życia doprowadza go do szaleństwa. Stworzona postać jest nieprawdopodobnie prawdziwa, przy tym dodatkowo sam aktor wygląda demonicznie, co niezwykle pasuje do tej roli. Obserwowane przemiany potrafią zrobić na widzu wrażenie.

Podsumowując cały film  „Ostanie piętro”  … Nie jest to film zły, ani nie jest też rewelacyjny. Ze strony reżysera mamy wiele niedociągnięć, które rzucają nam się w oczy, nie jasne wątki pozostają nie wyjaśnione. Z drugiej strony mamy świetne aktorstwo, świetny klimat filmu, dobra muzyka podkręcająca atmosfere ( muzyka Mariusz Ziemba , Jacek Grudzień). Myslę, że mimo wszystko warto zobaczyć ten tytuł choćby ze względu na Chabiora.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s