„GRACE KSIĘŻNA MONACO” – „Grace of Monaco”

 

 

Grace

 

 

Życie gwiazdy filmowej, zawrotna kariera uwieńczona Oscarem i wielka sława to tylko początek baśniowego życia Grace Kelly, skromnej dziewczyny z Filadelfii. Kiedy ma już niemal wszystko, poznaje Księcia Monako Rainera. Zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Grace decyduje się porzucić Hollywood dla jednej, najważniejszej roli w swoim życiu – zostaje Księżną. Od tej pory plan zdjęciowy zastępują jej europejskie salony. U boku ukochanego od nowa musi zbudować swój świat, w nieznanym kraju, wśród koronowanych głów. Wydaje się, że nic nie jest w stanie przerwać tego pięknego snu. Jednak gdy zbliża się francuska inwazja na Monako w 1960 roku, Grace staje przed zupełnie nowym wyzwaniem. Jej rola w nadchodzącym dramacie okaże się kreacją jej życia.

Bardzo dobrze pamiętam jak film pojawił się na otwarciu w Cannes 2014. Niestety został zmiażdżony przez krytykę. Zawsze podchodzę do wszystkich opinii chłodno , więc i tym razem było tak samo. Uważam, iż każdy ma swój pogląd na kino i sam decyduje co mu się podoba lub nie. Jestem fanem filmów biograficznych, więc zawsze je wychwytuje i oglądam dla przyjemności. Tak było i tym razem. Sam film jest oparty o wydarzenia, które miały miejsce, nie koniecznie wszystko w tym filmie musi być prawdą. Jednak sam film dla mnie ciekawy i przyswajalny. Uważam, że nie straciłem czasu na jego oglądanie. Owszem mogę zgodzić się z tym, że reżyser chyba sam nie wiedział w którym kierunku iść i jaki obrać gatunek tego obrazu. Jest to faktycznie pomieszanie wszystkiego. Melodramat przechodzi w kryminał, który potem przechodzi w dramat, by później stać się politycznym teatrem. Powiem jednak tak, mi to osobiście wcale nie przeszkadzało. Skupiłem się na samej postaci Księcia oraz Księżnej. Tak naprawdę ten film jest o roli życia Grace, gdy stara się pomóc mężowi w utrzymaniu Monaco i zapobiec inwazji francuskiej na księstwo. Widziałem w tym obrazie jej dramat życia, jakim jest utrata możliwości grania w filmach. Kryzys w małżeństwie, któremu chciała stawić czoła dla dzieci. Tytuł jest obrazem o kobiecie, która musiała przewartościować swoje życie i stanąć na wysokości zadania. Nowe oblicze zobowiązuje. Grace dochodzi do pewnej granicy, gdzie musi zrozumieć na co się zgodziła, stając się żoną Księcia Monaco.

Nie przekreślam tego filmu, gdyż dla mnie był ciekawą historią z życia Grace. Mały ułamek wyciągnięty z drogi Księżnej, ale niezwykle ciekawy i emocjonujący. Nicole Kidman w roli Grace Kelly była dobra. Podobała mi się ta rola. Pokazała wiele twarzy tej kobiety od wystraszonej, zamkniętej w sobie bo pewną siebie Księżną, która jest świadoma swych czynów. Towarzyszy jej Tim Roth jako Książe Rainier III. Jego rola była również ciekawym studium zachowań. Ta para w pewnym stopniu się uzupełniała, musieli się po prostu siebie nauczyć i dotrzeć do swoich dusz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s