„DAWCA PAMIĘCI” – „The Giver”

 

 

Dawca

 

 

Film oparty jest na bestsellerowej powieści Lois Lowry z 1993 roku o tym samym tytule. Opowiada historię chłopca o imieniu Jonas, który żyje w fikcyjnym świecie bez wad. Społeczeństwo jest szczęśliwe, a pojęcia wojny, bólu, wyboru, smutku i innych uczuć nie są mu znane. Każdy ma przypisaną rolę i żyje według ściśle określonych zadań. W wieku 12 lat Jonas otrzymuje swoją rolę – ma zostać „Odbiorcą wspomnień”. Rozpoczyna szkolenie pod okiem byłego „Odbiorcy”, starszego człowieka, który będzie przekazywał chłopcu swoją wiedzę (tytułowy „Giver”). Tym sposobem Jonas doznaje nowych uczuć i wkracza w prawdziwy świat, gdzie nie wszystko jest tak wspaniałe. Zdaje sobie sprawę, że społeczność, w której żyje to jedno wielkie oszustwo i w obliczu tej prawdy musi podjąć decyzje, które zmienią jego los na zawsze.

Fanem kina SciFi nie jestem, jednak ostatnie filmy z tego gatunku jakie widziałem są naprawdę dobre. Myślę, że to dlatego, iż twórcy mają ciekawe pomysły na swoje filmy, a nie tylko faszerują nas widzów tzw. ufoludkami. W tym czasie walki o widza potrzebna jest kreatywność, by zaciekawić potencjalnego odbiorcę. „Dawca pamięci”  to z pewnością pozycja filmowa, która potrafi przyciągnąć do ekranu i trzymać do samego końca. Reżyser filmu Phillip Noyce wraz ze scenarzystami Robert B. Weide  oraz Michael Mitnick wciągają nas w przyszłość, która tak naprawdę jest nijaka, jest wegetacją dla samej wegetacji. Ludzie żyjący w swoim społeczeństwie są obdarci ze wszystkiego co może przynieść radość, szczęście, wzruszenie, miłość, oraz i te złe strony jak przemoc, wojny, nieszczęścia. Gdybyśmy się teraz tak zastanowili nad tym – czy można było by żyć w taki sposób? Czy życie było by pełne? Z pewnością NIE! Przyszłość przedstawiona przez twórców jest jedną wielką pustką. Nikt jednak nie wziął po uwagę tego, iż w każdej pustce może znaleźć się mocniejsze ogniwo, które zacznie ewoluować pod wpływem bodźca. Główny bohater filmu znajduje w sobie tą siłę, by dać możliwość ludzkości na ponowne odrodzenie się oraz przebudzenie z letargu w który zostali wprowadzeni.

Życie w przyszłości bez przeszłości, jest tak naprawdę niczym. To przeszłość jest wyznacznikiem naszej przyszłości, tworząc przy tym teraźniejszość. Wszystko co ważne jest w nas i to ludzi utożsamia ze światem otaczającym z każdej strony.   „Dawca pamięci”   jest obrazem w pewnym sensie wstrząsającym, jak z premedytacją można zaprogramować ludzi, by po prostu żyli i wykonywali polecenia, totalnie nieświadomi niczego. Jesteśmy jednym organizmem, który można łatwo zmanipulować, a gdy połączone jest to z medycyną, to tym bardziej stajemy się bezbronni lub posłuszni. Świat przedstawiony w tym tytule jest jedną wielką sielanką, która nigdy by nie miała prawa istnieć, gdyż takie są wytyczne natury. W trakcie tej 1 godziny 35 minut przenosimy się w przestrzeń obłudy i staramy się trzymać kciuki za powodzenie założenia głównego bohatera. Film wciąga swoją treścią, nie jest nudny, nie ma w nim niepotrzebnych dłużyzn, a co równie ważne – nie jest przepełniony efektami specjalnymi.  Każda rola w tym filmie muszę powiedzieć przypadła mi do gustu. Jak zawsze świetna Meryl Streep w roli Przewodniczącej Rady Starszych. Tym razem nie jest to przyjemna postać w jej wykonaniu, ale za to bardzo przekonywująca. Towarzyszy jej Jeff Bridges w roli dawcy pamięci. Rola dosadna, oddająca swoją prawdę w tym zafałszowanym świecie. Mamy jeszcze postać głównego bohatera Jonasa, którego gra Brenton Thwaites. Przez cały film trzymamy kciuki za tego chłopaka.

„Dawca pamięci”  to dobra pozycja w gatunku SciFi, którą ze spokojem Wam polecam. Ja nie jestem zawiedziony.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s