„W JEGO OCZACH” – „Hoje eu quero voltar sozinho”

 

 

W jego oczach

 

 

Leonardo jest niewidomym nastolatkiem, który chciałby uniezależnić się od swojej nadopiekuńczej mamy. Planuje wyjechać na semestr do zagranicznej szkoły, co nie do końca podoba się jego przyjaciółce Giovanie. Kiedy w klasie pojawia się nowy uczeń Gabriel, Leonardo doświadcza uczucia, które każe mu przemyśleć jeszcze raz plany związane z wyjazdem.

Reżyser, a zarazem scenarzysta  filmu Daniel Ribeiro stworzył film, który nie jest ciężki w temacie, a mógłby być, gdy łączymy tyle stereotypów. Twórca pod żadnym względem nie każe swoim bohaterom w tej opowieści zmierzać się z otoczeniem, które zazwyczaj jest uprzedzone czy też homofobiczne.  Świat nastolatków ukazany w tym obrazie jest taki czysty i niekonfliktowy. Po prostu w tym przypadku nie włożono kija w mrowisko, by nie wywoływać burzy. Może to i bardzo dobrze. Wiele jest filmów o świecie dojrzewania ukazany w sposób bardzo buntowniczy, nachalny, brutalny, wypełniony seksem, narkotykami, wulgaryzmami. Owszem, wszyscy wiemy jak jest w rzeczywistości i nie mijają się z prawdą tacy twórcy. Jak widać czasem można świat nastolatka pokazać i z takiej strony. Mamy tu czyste zagadnienia związane z poszukiwaniem samego siebie w świecie młodych. Okres dojrzewania związany z buntem wobec rodziców, szukanie samodzielności oraz drogi pewnej ucieczki do dorosłości. Małymi krokami odkrywanie własnej seksualności oraz pierwszego doświadczenia erotycznego. Wszystko jest pokazane w sposób spokojnie czysty, bez nacisku na negatywne reakcje otoczenia związane z odkrywaniem własnego homoseksualizmu wobec nowego kolegi w klasy.

Leonardo, Gabriel, Giovanna – to ich obserwujemy przez tą 1 godzinę 35 minut i z pewnością się nie nudzimy, mimo że film nie ma specjalnej fabuły. Jednak ta prostota ukazania relacji nastolatków potrafi wciągnąć i zaciekawić. Głowna postać grana przez Ghilherme Lobo jest naprawdę dobra. Chłopak w czuł się w 100 % w rolę niewidomego, wręcz można się zastanawiać podczas oglądania czy aktor na pewno nie jest niewidomy. Jest to z pewnością rola bardzo przekonywująca i warta uwagi. Film bardzo szybko mi przeleciał, a to wielki plus, gdyż pokazuje że lekko został nakręcony. Polecam Wam  „W jego oczach” .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s