„OBIETNICA”

 

 

Obietnica

 

 

Lila i Janek, uczniowie wielkomiejskiego liceum, należą do generacji, która komunikuje się głównie przez Skype’a i Facebooka. Wraz z przyjaciółmi korzystają z życia na całego. Imprezują, eksperymentują z alkoholem i marihuaną. Jednak pewnego dnia Lila nieoczekiwanie zrywa z Jankiem, oskarżając go o zdradę. Zakochany chłopak będzie musiał zapłacić wysoką cenę za niewinny błąd. Jeśli spełni obietnicę, którą wymogła na nim dziewczyna, nic już nie będzie takie jak przedtem…

Z tego co trochę kojarzę to film został nakręcony na podstawie wydarzeń, które miały miejsce w Szwecji. Tam właśnie chłopak zabił dziewczynę z którą zdradził ówczesna partnerkę. Reżyserka Anna Kazejak buduje na tej bazie historię, którą wkłada w realia polskiego miasta. Film nie jest zły i potrafi wciągnąć swoją atmosferą jaka panuje wokół całej sprawy. Przede wszystkim skupiamy uwagę na głównej bohaterce, która to jest zalążkiem zła wychodzącego z niewinności. Postać Lili przez cały film jest dla nas pewnego rodzaju niewiadomą. Ciężko jest powiedzieć jaka jest ta dziewczyna. Wyrachowana manipulantka, która uważa, iż wszystko może zrobić z człowiekiem czy też tylko rozchwianą emocjonalnie dziewczyną zagubiona w świecie dorosłych. Całość można powiedzieć jest podzielona na dwie części – przygotowanie i nacisk oraz spełnienie i odrzucenie. Niby obserwujemy zagubienie w tej młodej osobie, która w momencie zagrożenia dla siebie, potrafi zagrać bezbłędnie ofiarę.

Polakom wychodzą filmy trudne i zazwyczaj mają swój odpowiedni klimat. „Obietnica”  taka właśnie jest. Widzimy rozbitą rodzinę, matka żyje z nowym facetem, ojciec mieszka w Kopenhadze z nową rodziną. Świat rozbity na kawałki, który nie jest w żadnym stopniu przykładem na dobre życie i dobre decyzje.  Każdy ma swoje priorytety. W filmie mamy trzy dobre role, trzy różne, odmienne światy, które są ze sobą połączone. Eliza Rycembel w roli Lili, Magdalena Popławska w roli matki Sylwii oraz Andrzej Chyra w roli ojca Konrada. Ludzie którzy żyją obok siebie ale nie ze sobą. Dzięki tym aktorom wszystko wychodzi prawdziwie. Scena w celi między córką a ojcem, pokazuje nam przez chwilę tą prawdziwą twarz dziewczyny, coś co może szokować z racji wieku młodej osoby.

„Obietnica”  to film warty naszej uwagi, gdyż zapewne jest na czasie. Niestety młodzież w obecnych latach ma swój świat, świat niedostępny dla dorosłych, świat który idzie swoim torem. Liczy się tylko własna nietykalność. Często to świat brutalny, który ciężko zrozumieć. Polecam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s