„BARDZO POSZUKIWANY CZŁOWIEK” – „A Most Wanted Man”

 

 

Poszukiwany

 

 

Od ataku na World Trade Center minęło 10 lat. Służby wywiadowcze w całej Europie nadal tropią groźnych islamistów. Do Hamburga uznawanego za jedną z głównych siedzib terrorystów, przedostaje się młody, skrajnie wycieńczony Czeczen, Issa. Jego przyjazd natychmiast wzbudza niepokój kontrwywiadu niemieckiego oraz brytyjskiego. Tajemniczy mężczyzna rości sobie bowiem prawo do gigantycznej fortuny zdeponowanej przed laty w prywatnym banku. W prowokacji przygotowanej przez służby, role do odegrania będą mieć nie tylko agenci. Do rozgrywki przystąpi także młoda idealistka, prawniczka Annabel (McAdams) i leciwy bankier (Dafoe), który jako jedyny ma dostęp do podejrzanego konta. Czy Issa jest ofiarą opresyjnego systemu, czy śmiertelnie groźnym terrorystą, którego kolejny ruch może okazać się tragiczny w skutkach? Rozpoczyna się walka wywiadów i wyścig, którego stawką jest międzynarodowe bezpieczeństwo.

Kawał dobrego kina szpiegowskiego, za który zabrał się Anton Corbijn. Jest to ostatnia rola przed śmiercią w której zagrał Philip Seymour Hoffman. Nie muszę chyba zaznaczać, iż zagrał rewelacyjnie swoją postać.  „Bardzo poszukiwany człowiek”  to kino, które nie zostaje wypełnione pościgami, strzelaninami, walkami itp. Tutaj całość opiera się na wielogodzinnych obserwacjach, przesłuchaniach, zarzucaniu sieci co powoduje, iż film jest bardzo realny i ukazuje prawdziwą pracę w tego typu agencjach. Realistycznie ukazana praca komórki kontrwywiadu przybliża nam takie tematy. Film trwa 2 godziny, jednak mimo powolnej akcji nie stajemy się senni przez ten czas. Staramy się śledzić każdy ruch, każde decyzje by zrozumieć na czym to polega. Udało się także w filmie stworzyć i utrzymać odpowiedni klimat, wręcz taki niemiecki, a do tego podsycany dobrą ścieżką dźwiękową. Bardzo dobre dialogi, zdjęcia oraz długie ujęcia wciągają nas w bezkres żmudnej pracy kontrwywiadu, ludzi którzy działają po za prawem, ludzi zwanych duchami.

„Bardzo poszukiwany człowiek”  to kino, które rzadko w takiej formie pojawia się na ekranach. Większość stawia na spektakularne efekty pościgowe i przedstawianie pracy różnych agentów w sposób heroiczny. Ten obraz niesie za sobą prawdę ciężkiej, żmudnej pracy jaką wykonują takie komórki. W filmie mamy oprócz Hoffmana kilka innych nazwisk, które tworzą również świetne kreacje. Willem Dafoe w roli dyrektora banku, Robin Wright jako obserwator z ramienia USA, Rachel McAdams w roli prawniczki uciekiniera. Każda z postaci jest indywidualna tworząca swoją historię. Film może nie jest dla każdego. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od takich filmów. Ja uważam, iż film jest bardzo ciekawym obrazem pracy ludzi, którzy za zadanie mają by dążyć do tego, aby świat stał się lepszy.

Jedna myśl na temat “„BARDZO POSZUKIWANY CZŁOWIEK” – „A Most Wanted Man”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s