„MAPY GWIAZD” – „Maps to the Stars”

 

 

Mapy dwiazd

 

 

Rodzina Weissów to wzorcowy przykład hollywoodzkiej dynastii. Senior rodu, doktor Stafford (John Cusack), to uznany autorytet, który zbił fortunę na poradnikach. Jego żona Cristina (Olivia Williams) jest przede wszystkim skupiona na karierze 13-letniego syna Benjiego (Evan Bird). Nastoletni Benjie właśnie zakończył kurację odwykową, którą rozpoczął w wieku 9 lat. Jego siostra Agata (Mia Wasikowska) niedawno wróciła z sanatorium, w którym leczyła się z piromanii.

To najnowszy tytuł znanego reżysera Davida Cronenberga, który ukazuje nam w pewnym sensie od środka płaskie Hollywood. Można nawet napisać, iż jest to w pewnym stopniu jak by przedłużenie jego poprzedniego filmu  „Cosmopolis”  , tyle że tam chodziło o świat finansjery. Tutaj zagłębiamy się w świat gwiazd na ziemi. Nie otrzymujemy czegoś lekkiego, przyjemnego w odbiorze. Myślę, że to jest jedna z bardziej bezlitosnych satyr na świat filmowy, na całe obłudne Hollywood. To co jest na zewnątrz, jest tylko jednym wielkim kłamstwem. Trzeba dbać o swoje interesy w każdej minucie i nie można sobie pozwolić na błąd. Każdy błąd może kosztować utratę wielu rzeczy, a na to nikt o statusie gwiazdy nie może sobie pozwolić.  Cronenberg nakręcił swój nowy tytuł w sposób jaki znamy już z poprzednich filmów ( o ile znamy twórczość tego reżysera ). Jego rzeczywistość jest jak zawsze przejaskrawiona oraz wypełniona kiczem w kalejdoskopie zdarzeń. To pewien rodzaj koszmarnego snu z jakiego chciała by się obudzić każda „gwiazda” w Hollywood, jeżeli takowy by się przytrafił.  „Mapy gwiazd”  to przede wszystkim film o obłudzie, kłamstwach, intrygach, walce o istnienie, szaleństwach … ukazanych w dość bezczelny sposób, ale jakże prawdziwy.

Każda z ról, wnosi w ten film bardzo wiele, czyniąc go ciekawym obrazem przedstawiającym świat gwiazd filmowych bez względu na wiek. Świetne role – Julianne MooreMia WasikowskaOlivia WilliamsSarah GadonJohn CusackRobert PattinsonEvan Bird – tworzą jedną wielka przysłowiową mapę gwiazd, którą staramy się zrozumieć. Tak naprawdę nic się nie liczy po za sukcesem i zarabianiem pieniędzy. Rodzina? małżeństwo? rodzeństwo? zasady? moralność? … mogę tak wymieniać w nieskończoność – to się nie liczy! Jest to pierwszy film, jaki Kanadyjczyk nakręcił w Stanach Zjednoczonych, może i po tym filmie ostatnim. Mimo, że produkcja USA, to ma swoje drugie dno, które wyciągamy podczas oglądania tego filmu. Przez 1 godzinę 52 minuty śledziłem kilka historii, które żyją z osobna, ale jednak w całości tworzą jedność. Myślę, że warto zobaczyć ten tytuł i poznać tą stronę Świata filmowego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s