„STULATEK, KTÓRY WYSKOCZYŁ PRZEZ OKNO I ZNIKNĄŁ” – „Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann”

 

 

Stulatek

 

 

Zdawać by się mogło, że pełne ekscytujących przygód życie Allan Karlssona dobiegnie końca w domu spokojnej starości. Nic bardziej mylnego, bo bohater, pomimo setki na karku, wciąż cieszy się doskonałym zdrowiem. Podczas, gdy personel przygotuje dla niego wielkie przyjęcie urodzinowe, Allan wyskakuje przez okno i ucieka z ośrodka, inicjując tym samym serię przezabawnych i zaskakujących zdarzeń. Walizka pełna pieniędzy, banda motocyklistów, słoń-cyrkowiec, angielski gangster-choleryk, najbardziej flegmatyczny policjant świata – dla przeciętniaka każdy z elementów osobliwej układanki stałby się przygodą życia. Ale nie dla Allana, który nie tylko był naocznym świadkiem, ale również odegrał kluczową rolę w najważniejszych wydarzeniach XX wieku. Podróżując po całym świecie i wykonując tajne misje, zawarł, między innymi, znajomość z generałem Franco, Stalinem, prezydentami USA Trumanem i Reaganem, Michaiłem Gorbaczowem oraz niezbyt lotnym bratem-bliźniakiem Alberta Einsteina.

Jak tu nie kochać kino skandynawskie. Jest to kolejna produkcja na której się nie zawiodłem z tej części europy. Film powstał na podstawie książki Jonasa Jonassona i już się zastanawiam czy nie wziąć się za czytanie. Przypuszczam, że może być ona jeszcze lepsza niż film. Jednak wróćmy do samego filmu.  „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął”  cóż za długi tytuł 🙂 . Długi tytuł, ale oddający sedno całej sprawy w jakiej uczestniczymy przez 1 godzinę 54 minuty. Reżyser oraz współscenarzysta Felix Herngren przedstawia nam naprawdę smakowity film, który bawi nas w każdym szczególe. Nie jest to jakaś tam płaska komedyjka. To tytuł, który ma sensowny i inteligentny humor trzymający wszystko w ryzach. Można powiedzieć , iż jest to wręcz nieprawdopodobna historia pewnego mężczyzny, a z drugiej strony jest to nieprawdopodobnie fascynująca historia pewnego mężczyzny. Całość to absurdalna seria pomyłek, czarny humor oraz sensacja, która wciąga nas bez reszty. Ironia i sarkazm potrafią bić nas po twarzy w trakcie oglądania tego obrazu, co dodaje dodatkowego smaczku.

Nie ważne ile można mieć lat, ważne czy jeszcze potrafimy ze swojego życia korzystać do woli. „Stulatek …”    to kawał dobrego szwedzkiego kina, które naprawdę warto zobaczyć. Wszystko jest przemyślane, scenariusz jest napisany z głową, nie ma dłużyzn jak na tak długi film, gra aktorska jest prześwietna. Grupa osób, która się powiększa w trakcie nieplanowanej podroży jest niezwykle zróżnicowana co powoduje , iż otrzymujemy mały gang w wesołym wydaniu. Na koniec nawet dołącza do nich słoń … dziwne? może, haha, ale jak zobaczycie to zrozumiecie. Świetnie spędziłem czas oglądając ten tytuł. Lubię takie kino.

Jedna myśl na temat “„STULATEK, KTÓRY WYSKOCZYŁ PRZEZ OKNO I ZNIKNĄŁ” – „Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann”

  1. Rewelacyjna komedia. Czarny humor w szwedzkim wydaniu w tym wypadku jest naprawdę wesoły. Też polecam każdemu tą podróż 100 latka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s