„ZAGINIONA DZIEWCZYNA” – „Gone Girl”

 

 

Zaginiona dziewczyna

 

 

Myślę, iż krótki opis filmu na początek całkowicie wystarczy … Młoda kobieta znika bez śladu w przededniu piątej rocznicy ślubu. Wszystkie podejrzenia padają na męża, który wspierany przez swą siostrę postanawia dowieść swojej niewinności i rozwiązać zagadkę. Tym sposobem rozpoczyna się gra. Gra, która nie jest tylko ot tak sobie czymś dla zabawy –  a może jednak? Czy Ty jako widz, chcesz wejść w tą grę?

Myślę, że to jest naprawdę bardzo dobry tytuł na koniec tego 2014 roku. Powiem szczerze bardzo rzadko się zdarza, by trafić na thriller, który nas porusza, wkurza, irytuje, zaciekawia, wciąga … „Zaginiona dziewczyna” ma w sobie to wszystko, by nas zaspokoić, a na koniec dać łupnia prosto w łeb. Moim zdaniem jest to naprawdę wizjonerski thriller i za taki powinien wziąć się tylko ktoś, kto potrafi wyczuć atmosferę. Na szczęście tak się stało i za kamerą staną mistrz gatunku David Fincher. W wypadku tego reżysera mamy jeszcze jedną ważną rzecz, która została pokazana – kino ambitne oraz komercyjne, wcale nie muszą się wzajemnie wykluczać. To wszystko może tworzyć jedną całość, jednak tylko ktoś o fachowym podejściu potrafi uchwycić taką równowagę. Jednym słowem otrzymujemy majstersztyk!

„Zaginiona dziewczyna”  jest filmem, który trzeba koniecznie zobaczyć, o ile lubimy thrillery z odpowiednim napięciem oraz klimatem. Tutaj wszystko jest wyważone, wszystko ma swoje odpowiednie tempo, emocje rosną oraz opadają w zależności od momentu w którym się znajdziemy. Ważne w tym wszystkim jest to, że przez cały czas trwania tego obrazu trzymani jesteśmy za gardło. Reżyser idealnie prowadzi całą historię, budując przy tym niesamowity dramat mocno ściśnięty w thrillerze. Scenariusz, który został napisany przez Gillian Flynn jest wręcz idealny, jednak bez aktorów oraz reżysera, również byłby niczym. Cała ekipa jak pokazuje efekt końcowy dała z siebie wszystko ze świetnym rezultatem. Wykreowane postaci są nieprawdopodobnie zakorzenione w otchłani ludzkiej bezradności jak i zemsty. Fantastyczne role aktorów są nieprawdopodobnie prawdziwe i nie zachwiane w swoim dążeniu do celu jaki obrały. Ben Affleck w roli Nicka Dunne oraz Rosamund Pike w roli Amy Dunne, to napęd tego filmu. Przez 2 godziny 29 minut (sic!) siedzimy jak na szpilkach i chcemy by sprawiedliwości stało się zadość. Jednak czy tym razem tak się stanie?

Absolutnie nie znajdziecie w tym tytule przekoloryzowanych scen, wyimaginowanego świata na potrzeby filmu czy też hollywoodzkiego blichtru … ta historia spokojnie mogłaby się wydarzyć na prawdę – ja w to wierzę. Cała ta opowieść, to także pewnego rodzaju satyra na manipulację ogólnie pojętego znaczenia w postaci mediów. Do czego mogą się przydać lub też jak mogą zaszkodzić, ten film również idealnie ukazuje takie sytuacje. Psychologia wkrada się w ten obraz bardzo mocno, lecz na szczęście nie dominuje. Ukazane problemy małżeńskie, to jak pewnego rodzaju terapia ukazująca problemy poszczególnej jednostki w instytucji małżeństwa. Reżyser wkrada się bezczelnie w intymną przestrzeń tego małżeństwa rozdrapując nie gojące się rany. Co jest prawdą? Co jest fikcją? Kto jest winny? Gdzie leży prawda? … Kto nam uwierzy ???

Osobiście polecam Wam ten tytuł. Mimo, że jest naprawdę bardzo długi jak na taki gatunek, to absolutnie nie czujemy upływającego czasu. Wszystko w czym uczestniczymy ściska nas mocno, targa naszymi emocjami a złość potrafi sięgnąć zenitu. Co również ważne sam film zaskakuje a koniec rozwala. „Zaginiona dziewczyna” to mocne kino w swoim przesłaniu, które warto poczuć na własnej skórze.

4 myśli na temat “„ZAGINIONA DZIEWCZYNA” – „Gone Girl”

  1. Zgadzam się z tym co napisał Bierki Sztuki. Ten film jest naprawdę świetny. Byłem na nim w kinie i siedziałem jak na szpilkach. Z resztą cala sala kinowa było zachwycona, to było widać po oklaskach na koniec. Warto zobaczyć

  2. Też jestem zadowolona po zobaczeniu. Niesamowite ile razy w ciągu oglądania „zmieniałam obozy”! Nie chcę tutaj zdradzać zbyt wiele, ale strasznie fajnie opowiedzieli tę historię.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s