„GRA TAJEMNIC” – „The Imitation Game”

 

 

Gra Tajemnic .

 

 

Historia niezwykle utalentowanego Alana Turinga, brytyjskiego matematyka, który w kluczowym momencie II wojny światowej złamał niemiecki kod Enigma. Zespół najbardziej utalentowanych ludzi na świecie pracuje pod okiem genialnego Alana Turinga nad złamaniem skomplikowanego kodu, którym posługują się naziści. Ich niesamowite dokonania, oparte częściowo na pracy polskich naukowców, pozwalają położyć kres najbardziej okrutnej wojnie w historii dużo wcześniej, niż wydawało się to możliwe. Po tych wydarzeniach Turing w blasku chwały przystępuje do badań, których efektem będzie największa rewolucja naszych czasów – powstanie komputera. Mimo niesamowitych zasług, ekscentryczny geniusz wpadnie w poważne kłopoty, które doprowadzą do nieoczekiwanego zwrotu w tej fascynującej historii.

Jestem po obejrzeniu filmu opartego na prawdziwej historii, która jest tak naprawdę również historią Polaków. No właśnie … dziwna sprawa. Sam nie wiem dlaczego zawsze gdy mowa o maszynie szyfrującej „Enigma”, Brytyjczycy czy też Amerykanie tak usilnie starają się unikać pokazania tego, iż Polacy przyczynili się do ostatecznego pokonania Enigmy. Nowe, młode pokolenie, które może nie wiedzieć o tych wydarzeniach będzie sobie utrwalało nieprawdę na temat złamania kodów tej maszyny. Widocznie musi być to bardzo niewygodna drzazga w bucie producentów filmów o tej tematyce. Jednak zostawię już tą politykę i przejdę może więcej do filmu. Reżyser filmu Morten Tyldum oraz scenarzysta Graham Moore dość śmiało połączyli w ciekawy sposób temat obyczajowy z naukowo-militarną historią całej Europy. Nie otrzymujemy tylko historii zamkniętej za wysokimi murami marynarki. Dostajemy natomiast, także obraz człowieka, który tak do końca nie potrafi sobie poradzić w świecie. Świat, to jego świat. Świat ścisłego umysłu matematyka, który boryka się ze swoją seksualnością. Ten tytuł, to przede wszystkim historia człowieka, który ratując życie milionów ludzi w Europie doświadcza niesprawiedliwości, tylko dlatego że jest gejem. Dochodzi do tego, że staje nawet przed sądem. Jak wiadomo w Anglii w tamtych czasach homoseksualizm był karany. Wielka tajemnica, która doprowadza wielki umysł tak naprawdę do szaleństwa i zagubienia. Osiągnięty życiowy cel, staje się pewnego rodzaju przekleństwem. Pozostaje już tylko jedna pochyła ścieżka w dół, która dopada niespodziewanie.

„Gra tajemnic”  mimo, że w pewnym stopniu przekłamana ( z punktu widzenia Polaka) jest filmem ciekawym i wciągającym. Nie doświadczamy przestojów, nie doświadczamy nudy. Przeciwnie. Trzymamy kciuki za to by wszystko się potoczyło dobrze, mimo, iż przecież wiemy jak zakończyła się walka z Enigmą. Benedict Cumberbatch w roli Alana Turinga jest naprawdę świetny. Aktor, który potrafi zaskakiwać i jest jak dla mnie pewnego rodzaju aktorskim kameleonem. Każda postać przez Niego kreowana ma swój własny charakter oraz niepowtarzalny znak. Tym razem jest podobnie. Można uwierzyć, iż Turing  taki właśnie mógł być. Towarzyszy mu w filmie Keira Knightley w roli Joan Clarke. Rola mniej do mnie przemawia, trochę brakowało mi w tej postaci mocniejszych emocji, ekspresji, zacięcia … Kobieta rozdarta między mężczyznę, rodziców a tworzoną historią w której uczestniczy powinna być bardziej wyrazista. Uważam, iż jest to jedna z gorszych ról tej aktorki.

Mimo wszystko jestem zadowolony, iż udało mi się ten film zobaczyć. To na pewno nie były stracone 2 godziny czasu. Myślę, że warto poznać historię tego matematyka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s