„LOVE IS STRANGE”

 

 

love is strange cover and back cover

 

 

Tak sobie myślę, iż warto wspomnieć o tym tytule, który niestety nie zawita do Polskich kin (przynajmniej tyle wyczytałem na filmowych stronach). „Love Is Strange” to film o parze gejów, którzy po ceremonii zaślubin stają się bezdomni, a ich życie znacznie się komplikuje. Reżyser Ira Sachs nakręcił dramat obyczajowy o problemie, który jest (myślę) ogólnie znany. Jest oto sobie para gejów, którzy żyją ze sobą od ponad 30 lat. Dochodzą do pewnej granicy, gdzie postanawiają zawszeć związek partnerski. Wszyscy bliscy czy też współpracownicy wiedzą, że Ci mężczyźni żyją wspólnie i nikomu to nie przeszkadza … jednak życie jak zawsze jest inne, gdy coś zostaje (według niektórych) zaburzone. Zawarcie związku pod względem prawnym zaczyna komplikować sytuację, co doprowadza do niespodziewanych zmian.

Ten film jest pewnym spojrzeniem na życie, na samo przemijanie, na potrzebę bycia z kimś bez względu jakiej się jest orientacji. Szczęście, „to coś” co napędza człowieka przez lata bycie ze sobą. Ludzie, bliscy ludzie są sobie potrzebni, by czuć się wartościowym, by być dla siebie wzajemnie, by wspólny czas był lekarstwem na całe zło otaczające do o koła. Wiele można znieść, by przetrwać ciężkie chwile. Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć czy damy radę. Pewne sytuacje mogą się wymykać i spowodować nagłą pustkę. Nastają momenty gdy, czas długiej rozłąki, staje się czasem utraconym na wieki. Wtedy zdajemy sobie sprawę, iż to już nie wróci … zostajemy sami.

Gdzieś przeczytałem, iż to film tylko dla gejów – pytam dlaczego? Czy trzeba być gejem, by film zrozumieć? Uważam, że tak nie jest. Temat jest ogólnie przejrzysty i wcale nie trzeba być odmiennej orientacji by go zrozumieć. Równie dobrze spokojnie historia mogła być osadzona w związku heteroseksualnym. Na świecie o filmie wypowiadano się w bardzo dobry sposób, jednak Polska nie jest krajem, który toleruje wszystko, więc i takie filmy się jak widać selekcjonuje.

Ja ogólnie nie uważam, bym stracił czas na oglądaniu tej produkcji. Oprócz tego duet aktorów – Alfred Molina oraz John Lithgow w rolach gejów, są naprawdę świetni. Spokój, stonowanie, smutek, tęsknota … wszystko potrafili oddać w odpowiednich dawkach. Myślę, że widz to po prostu czuje. „Love Is Strange”  jest tytułem dla osób, które lubią zobaczyć coś w spokojniejszym tonie okraszone smutkiem. Uważam, iż dla każdego tematu w świecie filmu jest miejsce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s