„FRANCUSKI MINISTER” – „Quai d’Orsay”

 

 

Francuski strzalka niebieska góra

 

 

Jednym zdaniem, gdybym miał streścić ten film, to jest to wyrwanie danego okresu z życia Ministra oraz jego bliskiego otoczenia, pokazany w bardzo ciekawy sposób. Taki filmy to moje „koniki” filmowe. Zawsze lubiłem się wkręcać w tematykę, która jest związana z polityką z całego świata. Tym razem jest to Francja. Ta francuska komedia wyreżyserowana przez Bertrand Tavernier naprawdę trzyma świetny poziom. Wszystko jest dopieszczone w odpowiedni sposób i utrzymane w szybkim tempie. Można powiedzieć, iż trzeba być skupionym nad tym filmem, by nadążyć za Panem Ministrem. Uważam, iż tytuł jest naprawdę rewelacyjny i i przez tą 1 godzinę 53 minuty daje nam rozrywkę i emocje na wysokie „C”. Zaznaczyć trzeba jednak, iż nie jest to typowa, a co za tym idzie łatwa komedia. Tutaj naprawdę potrzebna jest koncentracja, tylko po to by wyłapywać wszystkie smaki, które śledzimy każdej minuty. Wierzcie mi, można wiele przeoczyć 🙂 Twórcy bazują przede wszystkim na żarcie słownym i to jest ten największy smak tego filmu. Wiele podtekstów czy absurdalnych do granic możliwości wypowiedzi ociera się często o Woodiego Allena, wprowadzając przy tym widza we wszystkie niuanse związane z politycznymi zagrywkami.

Film wzbogacają świetne role i to bez wyjątku. Każdy ma swoje odpowiednie miejsce w tym świecie i odgrywa je rewelacyjnie. Oczywiście prym wiedzie sam Minister, który tak nakręca cały film , że głowa może rozboleć (teraz wyobraźcie sobie takiego przełożonego ). W tą rolę wcielił się Thierry Lhermitte , dzięki któremu postać dostała takiego życia, iż ja jestem w stanie uwierzyć w takiego Ministra. Po nim świetną równowagą w filmie jest Niels Arestrup, który gra spokojnego, zrównoważonego bliskiego współpracownika, który praktycznie zażegna każdy problem i ugasi wiele mniejszych lub większych płomieni. W filmie mamy jeszcze wiele innych postaci, które tworzą w całości gabinet odporny na wszystko. W tym wszystkim jest jeden młody i nowy pracownik, który rozpoczyna swoją drogę przy ministrze. Dzięki niemu poznajemy tą całą historię i postaci.

Powiem tak, jeżeli lubisz komedie polegające na świetnych dialogach, potyczkach słownych, grach słownych, to film dla Ciebie. Tempo jest zawrotne 🙂 i nie mamy czasu się nudzić na tym filmie. Czerpiemy przyjemność z oglądania, takie jest moje zdanie. Po raz kolejny francuscy twórcy pokazują klasę.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s