” ’71 „

 

 

71

 

 

Konflikt północnoirlandzki. Młody angielski rekrut zostaje zesłany na wrogie tereny, gdzie przeżywa samotną noc pełną strachu, niepewności i rozpaczy.

Film produkcji brytyjskiej, który wyreżyserował Yann Demange. Reżyser ukazuje nam strach bezradności, strach zagubienia, strach osamotnienia, strach ucieczki. Żołnierz, który nigdy nie zaznał smaku walki zostaje porzucony w miejscu, gdzie nienawiść jest tak silna, że prowadzi do śmierci. Wojna, to słowo, które musi zostać przewartościowane w głowie tego młodego człowieka. Walka, to w tych czasach nie tylko żołnierz przeciwko żołnierzowi. Walka to człowiek przeciwko człowiekowi na ulicy miasta. Wiara może stać się twoją przepustką do świata żywych lub umarłych. Jesteś protestantem czy katolikiem? Lepiej nie odpowiadać w prost na to pytanie w Belfaście. Przemoc wpajana jest od najmłodszych. Już dziecko zionie nienawiścią, tylko po to by bronić pewnych przekonań.

” ’71” to film nakręcony w typowo surowym klimacie, stricte angielska forma, która jednak do mnie zawsze przemawia. Mamy tytułowego bohatera, który nie ma wyjścia i musi się zdać tylko na siebie. Tak naprawdę nikomu nie możesz ufać, gdyż nie wiesz, czy ta osoba stoi po tej samej stronie barykady. Walka o swoje życie na ulicach miasta. Nagle stajesz się zwierzyną, na którą poluje kilku myśliwych. Twoim celem jest przetrwanie. W takich miejscach jak Belfast ciężko jest przerwać całą spiralę przemocy. Łańcuch zawsze może zostać przerwany, tylko po to by tworzyła się kolejna nowa odnoga zła. W tym okresie ( 1971 roku ) napięcie bardzo wzrosło między Katolikami a protestantami w Belfaście. To wszystko jeszcze wzmogły służby porządkowe w postaci wojska oraz policji. Naloty, aresztowania itp. By tego było mało, skłócone brygady IRA zaostrzają swoje ataki. To wszystko doprowadzi ( jak pokazała historia ) do krwawej niedzieli 30 stycznia 1972 roku. W takich miejscach ciężko wymierzyć sprawiedliwość. Jedyną rzeczą jaką można zrobić, to pozostawić przeszłość za sobą i iść dalej nie oglądając się za siebie. Jednak nie każdy potrafi w ten sposób reagować. Wszystko może odbić się na psychice i zagnieździć głęboko w głowie.

Takie kino, surowe, bez koloryzowania, pokazuje pewien etap z życia ludzi, którzy przypadkiem znaleźli się w tym miejscu. Zderzenie spokojnego świata z ulicami Belfastu, zrównuje z ziemią młodych żołnierzy, którzy nigdy nie widzieli czegoś podobnego na oczy. Myślę, że warto sięgnąć po ten tytuł, gdyż jest to nadal temat aktualny, a oprócz tego to dobrze zrealizowana produkcja z psychologicznym podejściem do tematu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s