„SAMBA”

 

 

Samba strzalka niebieska góra strzalka niebieska góra

 

 

Samba i Alice pochodzą z dwóch różnych światów. On pracuje na zmywaku w paryskim hotelu, ona jest woluntariuszką, która po latach pracy w korporacji postanowiła przewartościować swoje życie i pomagać ludziom. Gdy wskutek biurokratycznej pomyłki Samba trafia do aresztu, jego sen o lepszym życiu pryska, a co więcej grozi mu przymusowa deportacja z Francji. Alice postanawia mu pomóc za wszelką cenę, ale żeby to zrobić będzie musiała nie tylko przekroczyć granice prawa, ale też odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie przebiega granica między zaangażowaniem i poczuciem misji, a głębokim uczuciem.

Nieskromnie pisząc, ja po prostu uwielbiam kino francuskie, kino europejskie. Tym razem mam za sobą świetny tytuł – „Samba”. Duet reżyserski Eric Toledano i Olivier Nakache dali się już poznać szerszej publiczności swoim poprzednim filmem Nietykalni , który był olbrzymim kasowym taranem. Oczywiście pomógł im w tym główny aktor Omar Sy , który był rewelacyjny. Tym razem panowie zmienili trochę klimat jak i wydźwięk filmu. Film „Samba” to już nie jest komedia, to jest życie, które boli. Twórcy zaprosili do współpracy kolejny raz Omar’a Say , któremu towarzyszy Charlotte Gainsbourg. Aktorka, która potrafi się odnaleźć w każdym filmie. Ostatnio mam szczęście na jej kolejne role i za każdym razem mnie zaskakuje. Całą historia przedstawia nam zauroczenie, które zaczyna przeradzać się w coś więcej. Obserwujemy każdy krok tej dwójki obcych sobie ludzi. My jako widzowie już widzimy te iskry między nimi, gdy Oni jeszcze sobie z tego nie zdają sprawy. Całe rozwijające się uczucie ma w tle siłę przetrwania, by żyć w miarę godny sposób. Jak to jest być nielegalnym pracownikiem. Obcy kraj, obce zasady, rygorystyczne prawo. Zostaje tylko jedno, jeżeli nie masz karty pobytu, pozwolenia na pracę musisz wiecznie uciekać, mieć oczy szeroko otwarte. Moment nieuwagi i tracisz wszystko poprzez deportację. Pogoń za lepszym jutrem, poprzez ucieczkę z własnego kraju, by było lepiej Twojej rodzinie oraz Tobie. Determinacja jest olbrzymia. Ten fantastycznie zrealizowany film łączy ze sobą dramat oraz komedię w jedno. Dwójka ludzi z dwóch różnych światów chce być razem, lecz nie do końca jest im to dane. Ona jest wolna, on zniewolony przez brak obywatelstwa oraz pozwoleń na pobyt. Relacje między ludzkie pokazane z różnych stron, które potrafią chwycić za serce.

„Samba”  to tytuł na czasie, który odnosi się do wielu miejsc na świecie. Cięższy temat wykwintnie wyreżyserowany oraz świetnie, lekko, prawdziwie zagrany. Ciekawe spojrzenie na ogólny problem nielegalnych emigrantów oraz cały paradoks z tym związany, to jak wygląda ich codzienne życie. Coś jest tylko czarne albo białe i nic nie ma pośrodku. Rzadko widuję filmy o podobnej tematyce, więc tym bardziej on przemawia do widza. Z jednej strony nielegalny emigrant jest tropiony, z drugiej natomiast strony jest także bardzo potrzebny. Jedno wypiera drugie – życie. Uważam ten tytuł za bardzo udana pozycję kina francuskiego. Polecam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s