„ZŁOTA DAMA” – „Woman in Gold”

 

 

Złota

 

Maria Altmann to pozornie skromna kobieta, której życiorys skrywa jednak wiele tajemnic. Losy jej zamożnej rodziny żyjącej w przedwojennym Wiedniu wiążą się bowiem z jedną z najbardziej zuchwałych grabieży w historii, dokonaną przez nazistowskie władze Austrii. Kilkadziesiąt lat później Maria wspierana przez młodego adwokata rozpoczyna heroiczną walkę o rodzinną kolekcję. Jej częścią jest wart ponad 100 mln dolarów obraz Gustava Klimta „Złota Adela”. Dla Marii portret ciotki stanowi ważną rodzinną pamiątkę, lecz dla Austrii jest najcenniejszą narodową relikwią. Czy słynny obraz Klimta, zwany „austriacką Mona Lisą”, wróci do prawowitej właścicielki?

Czekałem na to, kiedy będę miał okazję zobaczenia tego tytułu i wreszcie się udało wyskrobać czas, aby zagłębić się w tą historię. Film oparty na prawdziwych wydarzeniach, który porusza. Tak, zgadzam się z Każdym, iż filmy biograficzne mają w sobie tą siłę życia i przez to ciągnął do siebie człowieka. Reżyser Simon Curtis podaje nam dobrze wyreżyserowane kino. Nie otrzymujemy przesłodzenia, ani też przedramatyzowania. W bardzo życiowy sposób ukazane są przesłanki, kobiety która pragnie odzyskać coś , co ma dla niej znaczenie emocjonalne. Tutaj nie chodzi o wartości rzeczowe, tutaj chodzi o wartości życia oraz przeżycia. Straszna przeszłość potrafi być bolesna, powrót po latach do tej przeszłości jest jeszcze bardziej dotkliwa. Przekraczanie granic nie zawsze może być przyjemne. Ważne w tym filmie jest przezwyciężenie samego siebie i stawienie czoła demonom, które krążą nad głową. Austria przedwojenna, Austria okupowana, Austria powojenna … czy tak naprawę dla Marii ten kraj się zmienił? A może wszystko zależy od ludzi? W ludziach jest ta siła, w ludziach jest to dobro, w ludziach jest także zło. Twórca pokazuje różne oblicza człowieka i jego wartości.

Sam w sobie film nie jest nakręcony w ciężki sposób, mimo że dotyka ciężkich tragicznych chwil. Znajdujemy wiele stron jednostki jako człowieka – dobrych jak i gorszych. Żądza posiadania dla każdego oznacza co innego. Na ile poczujemy się silni by walczyć o wolność swoich przekonań? Na to odpowiada właśnie ta opowieść. Opowieść prawdziwa, kobiety która postanowiła zawalczyć. 1 godzina 50 minut naprawdę dobrego kina, które nas trzyma w napięciu i cały czas zadajemy sobie pytanie – czy to może się udać?

Ponownie miałem przyjemność dzięki tej roki zobaczyć Helen Mirren , która potrafi zawsze stworzyć coś wielkiego. Rola Marii Altman jest wręcz stworzona dla niej. Znajdziemy w tej postaci naprawdę wszystko. Smutek, radość, miłość, zaciekłość, pasję, cel … Ta kobieta żyje dzięki Helen. Towarzyszy jej znany już od jakiegoś czasu Ryan Reynolds wcielający się w rolę młodego prawnika, który nie ma zielonego pojęcia o sztuce. Z czasem jednak okazuje się, iż historia ma dla niego ogromne znaczenie oraz wartość. Gotowy poświęcić wszystko dla tego, by osiągnąć cel, ważny dla wielu ludzi na świecie. Mamy też w tym filmie także niestety gorsza rolę. Postać żony młodego prawnika, która grana jest przez Katie Holmes. Niestety nie każdy potrafi zawsze oddać emocje, które są tak ważne w tego typu produkcjach.

Myślę, ze więcej nie muszę nic pisać. Film „Złota Dama” polecam Wam bez wahania. To kino, które ma w sobie moc.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s