„SYSTEM” – „Child 44”

 

 

7683172.3

 

Związek Radziecki, czas rządów Stalina. Oficer służb bezpieczeństwa, Leonid Demidow, już wcześniej miał na pieńku z przełożonymi. Teraz zajął się sprawą serii zagadkowych morderstw dzieci. Problem w tym, że w państwie sowieckim takie rzeczy oficjalnie po prostu nie istnieją. Śledztwo staje się przedmiotem bacznej obserwacji wysoko postawionych osób, a sam detektyw zaczyna mieć poważne kłopoty.

Czy można było zrobić lepszą reklamę jak rozgłos spowodowany zakazem wyświetlania tego filmu na terenie Rosji? Chyba nie 🙂 Tak łatwo można się przyczynić do tego by film stał się jeszcze bardziej zauważalny za darmochę. Ja na tytuł czekałem bez względu na to, czy  byłby zakazany czy też nie. Już w fazie produkcji fabuła mnie zainteresowała, więc spokojnie czekałem na moment, gdy będę mógł go zobaczyć.  Osobiście się nie zawiodłem. Jednak należy na początku zweryfikować fakt, czego się oczekuje po tym filmie i co lubimy w kinie. Myślę, że nie każdemu przypadnie to kino do gustu, bowiem to nie jest lekka historia. Ja pozwoliłem reżyserowi tego tytułu Danielowi Espinosa wciągnąć się w tą mroczną opowieść, umiejscowioną w tych mrocznych Stalinowskich czasach. Całość to dość sugestywna i przyprawiająca o ciarki opowieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, wampira z Rostowa. Reżyser moim zdaniem czuł w jaki sposób chce nam pokazać tamten okres i zrobił to doskonale. Przytłaczające barwy, wszech obecnie panujący terror, niepewność, życie bez przyszłości … twórcy stworzyli świat w jakim nie chcielibyśmy żyć. Co bardzo ważne w tym filmie, to jak by trzy wątki, które ze sobą tworzą całość, jest to –  morderca, relacje głównych bohaterów i ustrój. Nic nie wymknęło się z pod kontroli i do samego końca wszystko ma swoją kolej w szeregu. Myślę, że Espinosa dowiódł tym filmem, iż jest reżyserem który wie jak osiągnąć swój cel, tak by zainteresować widza.

„System” , jak zawsze tytuł Polski odbiegający od rzeczywistości, ale cóż. Film, który na pewno nie jest lekki w odbiorze. Jest to przede wszystkim dramat, dramat głównych bohaterów, dramat życia, dramat przeżycia, dramat w dochodzeniu prawdy w Państwie bezprawia. Przez 2 godziny 17 minut tkwimy w świecie brutalnego istnienia. Czy się tym nudziłem? Absolutnie nie! Oprócz tego, że całość była zrobiona z głową, to drugim filarem było aktorstwo. Wydaje mi się, że naprawdę świetnie dopasowano aktorów, a postaci przez nich odgrywane są mocno osadzone w tych realiach, po prostu z krwi i kości. Główny bohater Leo Demidov , którego gra Tom Hardy jest po prostu dla mnie mistrzostwem. Niezwykle przekonująco wciela się w postać sieroty, która staje się kimś mimo swojego charakteru i wewnętrznej walki jaką prowadzi od dziecka. Drabina ma szczeble, po których można się wspiąć, jednak w którymś momencie staniemy na szczebel ułamany i wtedy wszystko się wali. Kolejne nazwiska to Gary Oldman, Noomi Rapace, Joel Kinnaman, Vincent Cassel a nawet polski akcent Agnieszka Grochowska. Każda postać w tym filmie odgrywa bardzo ważną rolę i co ważne, wszyscy są od siebie w jakimś stopniu zależni. W tym przypadku naprawdę każdy zrozumiał co ma zagrać i każdy miał swój wytyczony cel. Podczas oglądania sami nie wiemy komu możemy zaufać, tutaj grunt jest bardzo niepewny. Jaki los spotka każdego z osobna, dowiecie się tylko wtedy, gdy obejrzycie ten film. Ja jestem zadowolony, że wreszcie mogłem zobaczyć ten tytuł.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s