„SPUŚCIZNA” – „Les héritiers”

 

 

7692558.3

 

 

Druga klasa liceum Blum w Créteil na przedmieściach Paryża jest uważana za jedną z najgorszych. Pochodzący z różnych środowisk uczniowie nie akceptują zasad, są trudni do opanowania, a poziom ich wiedzy jest niski. Nauczycielka historii Anne Gueguen jest zmartwiona materializmem, brakiem ambicji i wrogością podopiecznych. Postanawia postawić przed klasą wyzwanie. Chce zmobilizować uczniów do wspólnej pracy w ramach przygotowania projektu na krajowy konkurs o dzieciach i nastolatkach w hitlerowskich obozach koncentracyjnych.

Film, który swoim tematem może przykuwać naszą uwagę. Francuska produkcja, która swoją powagą zatrzymuje nas w ramach czasu i sprawia, że zatrzymujemy się, by wspomnieć to co powinno się pamiętać – ZŁO przeszłości. Całość jest połączeniem przeszłości z teraźniejszością oraz przyszłością.  Trudna młodzież, która prawdopodobnie sama w siebie nie wieży oraz nauczycielka, która wieży, że Ci młodzi ludzie dadzą radę. Postawiona szansa zaczyna mobilizować tą młodzież do działania, mobilizować do myślenia, a co ważne daje im kopniaka, który spowoduje że zaczną przekraczać granice ograniczenia.

Film obyczajowy z dramatycznym podkładem. Holokaust i cała historia związana z II Wojną Światową, to temat który staje się czymś ważnym dla młodych ludzi. To co oglądamy na ekranie nie jest fikcją. Ta historia wydarzyła się naprawdę, a nauczycielka Pani Gueguen nadal uczy w tej francuskiej szkole. Wytrwałość, cierpliwość, życzliwość oraz wiara w ludzi może czynić cuda. Ona nie przekreśla nikogo, Ona szuka wyjścia zawsze takiego by dotrzeć do każdego z osobna. To jest właśnie powołanie, to jest prawdziwy pedagog. Ile by człowiek dał, aby spotkać w swoim życiu kogoś takiego na różnych stopniach nauczania.

Cała historia pokazuje wrażliwość młodego człowieka do tematu. Przekonanie się, że wszystko da się zrobić, jeżeli tylko się otworzysz. Włącz myślenie, posłuchaj, czytaj, śledź oraz szukaj … wtedy zawsze znajdziesz wyjście i znajdziesz siebie.  „Spuścizna” jest filmem dwuwymiarowym. Historia, która powinna być zapamiętana oraz wychowanie młodych osób poprzez właśnie ta historię. Nie jest istotne jakiego wyznania czy tez narodowości jesteśmy, ważne jest to, aby pamiętać co się wydarzyło. Kształtowanie świadomości poprzez historię, kształtuje człowieka, by stać się lepszym.

Dwa światy zestawione ze sobą – zbuntowana młodzież w ilości „nastu” oraz Ona, ich wychowawczyni w ilości „jednej”. Kto jest górą w tej batalii ? By tchnąć w zbuntowaną młodość wartość nie potrzeba przemocy, wystarczy wiara. Może wydawać się ten film dla kogoś płaskim tematem. Jednak ja uważam, iż to połączenie tematów przez twórców jest prawdą, jaka została napisana przez życie. Film jest warty uwagi, a tematem nawet gdy jest poważny absolutnie nie nudzi. Polecam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s