„FORTITUDE”

 

 

7675405.3

 

Pozostanę nadal przy serialach. Na dniach wpadła mi w ręce kolejna produkcja telewizyjna. Tym razem Brytyjska, a jak już wiecie z mojego bloga mam do tych produkcji sentyment ze względu na podejście do tematów, na klimat, na perfekcjonizm. Nie zawiodłem się i powiem, że to naprawdę strzał w dychę. „Fortitude” to usytuowany na skraju koła podbiegunowego  miasteczko, które zaczyna się wydawać najniebezpieczniejsze na Ziemi. Nigdy nie było tu brutalnych przestępstw, nigdy nic nie działo się poważnego, co zakłócało by spokój tej społeczności. Z drugiej strony Miasteczko samo w sobie nie jest takie znowu całkiem zwykłe. Można powiedzieć, iż jest to miejsce dla ludzi, którzy chcą się odizolować od świata, od czegoś uciec. Spokój z dala od wszystkiego. Czy w takim miejscu może wydarzyć się coś , co spowoduje zagrożenie dla całego świata? Okazuje się, że może i jest to całkowicie realna sprawa. Wystarczy że wszystko zacznie się od znaleziska, które dla wielu jest czymś bezcennym, a pamiętajmy lód potrafi skrywać wiele tajemnic do tej pory nie odkrytych … jednak nie będę zdradzał na etapie mojego wpisu co to jest 🙂

„Fortitude” to dwunastoodcinkowa wciągająca produkcja, która pochłania nas w każdej swojej minucie. Twórcy serialu nie zastosowali tanich sztuczek, ani też co bardzo ważne nie powielili niczego. Nawet gdy widzimy podobieństwo do innych produkcji, to jednak w tym przypadku w trakcie wychodzą ciekawe rozwiązania. Otrzymujemy bardzo mocno zarysowane główne postaci, nie, tutaj nie ma jednej głównej czołowej – jest ich kilka i każda z nich jest bardzo ważna dla całej historii. Świetnym pomysłem było umiejscowienie akcji w takim właśnie miejscu. Arktyczny klimat, dookoła lodowce, z czasem narastająca brutalność, wiele niejasnych sytuacji i napięcie, które nie opada. Całośc trzyma w ryzach świetna muzyka, którą skomponował Ben Frost.

W tym przypadku mogę np. odnieść się do serialu Twin Peaks, tam tajemnicą był las, a tutaj jest lód. Nic nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Każdy odcinek wyprowadza Nas w pole chłodu i obłędu. Kto jest dobry a kto zły? A może to zło czai się za rogiem i zaczyna kropla, po kropli przechodzić w organizmy żyjących ludzi w tym miejscu.

Uważam, że ten kto lubi seriale z tajemnicą i niezbyt w klimatach popkultury, to zapraszam – zobaczcie. Ta brytyjska produkcja została nakręcona w iście skandynawskich klimatach co potęguje doznania oglądającego. Chciałem wchłonąć wszystkie dwanaście odcinków za jednym razem, taki byłem ciekawy końca tej historii. Mam tylko jedną wielką nadzieję, że nikt nie pójdzie za ciosem i nie nakręcą drugiej serii, gdyż ta historia powinna się zakończyć w tym miejscu jakim się zakończyła.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s