„PENTAMERON”

 

 

pentameron

 

 

Wszystko zaczyna się od wyprawy po serce morskiego potwora. Zaborcza i wyniosła królowa gotowa jest poświęcić niejedno życie, żeby osiągnąć swój cel – urodzić upragnionego syna. Popadający w szaleństwo nieobliczalny król oddaje rękę swojej pięknej i niewinnej córki zdeformowanemu olbrzymowi. Dwie tajemnicze siostry zabiegają o względy lubieżnego władcy. Stawką są wieczna młodość i nieustające piękno, ale wygrać może tylko jedna z nich. W każdym człowieku kryje się potwór. A miłość, piękno i marzenia mają swoją wysoką cenę. Powiem szczerze, że nawet nie słyszałem o tym tytule, który wpadł mi w ręce przypadkiem. Co bardzo rzadko się zdarza, moją uwagę przykuł naprawdę świetny plakat filmu. Postanowiłem go zobaczyć, gdyż od czasu do czasu lubię zobaczyć film fantasy, tym bardziej jak zamieszany jest w baśniowym świecie. Zostałem zabrany przez twórcę filmu w świat, który jest dla mnie bardzo przedziwny, co nie oznacza, że nudny. Matteo Garrone reżyser, tworzy w swoim obrazie zmieszane tonacje realizmu z surrealizmem, a wszystko to wygląda jak jeden wielki odlot na prochach. Można powiedzieć, iż całość to dość precyzyjnie zbudowana konwencja, której wcześniej nie widziałem w kinie. Gdy zacząłem oglądać stwierdziłem, że wszystko to co dzieje się na ekranie robi się dla mnie zbyt kosmiczne, potrzebowałem czasu by dać się wciągnąć w te trzy opowieści splątane ze sobą. Jeśli chodzi o samą treść, to z pewnością nie jest to tradycyjna opowieść. Przy tym obrazie trzeba mieć otwarty umysł, by z czasem zrozumieć zawiłości tych historii, nieprzewidywalność tych historii oraz całą dziwaczność jaka występuje w filmie.

Film „Pentameron” powstał na podstawie prawie czterystu letniego zbioru opowiadań Giambattisty Basilego.  Wielu twórców uważa, iż ta twórczość wyprzedziła o kilka wieków współczesnych autorów. Wszystko skupia się tutaj na naturze człowieka. Pełne grozy ale i zmysłowości historie ukazują pożądanie prowadzące do szaleństwa oraz pragnienia, które przeobrażają się w obsesje. To właśnie mroczna natura człowieka, która tkwi w nas wszystkich.

 Ta produkcja trwająca ponad dwie godziny potrafi nas przenieść w świat tak dziwaczny i inny jaki znamy, że możemy się zagubić. Sam nie wiem czy film mi się podobał czy tez nie. Cała konstrukcja była tak zbudowana, że zaciekawia w swojej formie. Trzy opowieści ukazujące różne szaleństwa, a wszystko po to by osiągnąć upragniony cel. Nie ważne jakie środki zostaną użyte, nie ważne czy kosztem będzie ludzkie życie … „głód” musi zostać zaspokojony. Dawno już nie widziałem tak pokręconego filmu, a zarazem ciekawego w swojej formie. W trakcie oglądania trzeba się doszukiwać pozytywów tych opowieści, gdyż patrząc na zewnętrzną powłokę to widzimy tylko ból, nieszczęście, zło prowadzi to wszystko do głębi smutku.  Z każdej tej opowieści trzeba wyciągnąć wniosek, który może być zaskakujący.

Salma Hayek jako Królowa Longtrellis, Vincent Cassel jako Król Strongcliff, Toby Jones jako Król Highhills … te postaci mają w sobie moc pociągową tego całego filmu. Każda jest znacząca dla swojej opowieści. Ukazuje naturę szaleństwa, które musi zostać zaspokojone w każdym calu. Ciężko pisać o takim filmie, gdyż myślę, że takie obrazy trzeba przeżyć samemu. Odczuwanie emocji jest inne, wtedy budujemy własne przeżycia. Ta propozycja filmowa może i nie jest dla każdego, jednak trzeba się samemu o tym przekonać. Może się okazać, iż gdy przekroczymy te wrota abstrakcji, znajdziemy się w świecie który nam odpowiada. Jestem ciekawy, jak Wy zareagowaliście na ten tytuł. Ja musiałem go przetrawić i przeanalizować po swojemu. Ważne jest to, że kino daje nam możliwości myślenia w takich przypadkach, przenosimy się dzięki temu na poziomy twórczości dla nas niedostępnej.

Jedna myśl na temat “„PENTAMERON”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s