„CITIZENFOUR”

 

 

7658935.3 strzalka niebieska górastrzalka niebieska góra

 

 

Myślę , że warto napisać coś krótko o tym filmie dokumentalnym. Powiem szczerze, już dawno nie miałem możliwości zobaczenia dokumentu, tym bardziej takiego, który by poruszał człowieka w temacie dotyczącym życia współczesnego.  Film w reżyserii Laury Poitras  – „Citizenfour” jest tytułem, który budzi emocje, kontrowersje, otwiera oczy … itd. Film przedstawia nam historię Edwarda Snowdena oraz rozmów z nim w Honk Kongu z dala od USA. Tytuł był bardzo oczekiwany w świecie filmowym, gdyż porusza największy skandal polityczny naszych czasów. Wszystko zaczęło się w 2013 roku, gdy Poitras otrzymała serię kodowanych e-maili od anonimowego źródła, podpisującego się dość tajemniczo  – Citizen Four. Od tego momentu pewne wrota wiedzy na cos niewyobrażalnie przerażającego, zostały otwierane z każdym kolejnym dokumentem.

Czym tak naprawdę w obecnych czasach jest prywatność? Czy jesteśmy w stanie o nią zadbać?  … Osobiście uważam, że NIE. Po obejrzeniu tego filmu, jestem wręcz przekonany, że NIE. Owszem, możliwość jest by stać się anonimowym jednak kosztowało by to człowieka odcięciem się totalnie od jakiejkolwiek komunikacji oraz dostępu do wszystkiego co jest związane z techniką, komputerami, telefonami. Czy tak damy radę żyć?

Edward Snowden, ten 29 letni Amerykanin rozpętał wielka burzę za sprawą wielu dokumentów oraz informacji jakie przekazał dziennikarzom Guardiana – Glennowi Greenwald oraz Ewanowi MacAskill. Tak rozpoczęła się seria artykułów prasowych dotyczących nielegalnych podsłuchów, inwigilacji mieszkańców globu na olbrzymią skalę, prowadzone przez Amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) przy współpracy z wieloma zagranicznymi służbami.  Przez dwie godziny uczestniczymy w rozmowach między dziennikarzami a Panem Snowdenem w tym jednym pokoju hotelowym. Słuchamy i nie wierzymy własnym uszom. Pod przykrywką  11 września, w obecnych czasach Stany Zjednoczone Ameryki dały sobie nieograniczone prawo do inwigilacji wszystkich na różne sposoby. Czy tak naprawdę chodzi o bezpieczeństwo? Wątpię! Powinny być granice, jednak jak życie pokazuje, można bezkarnie łamać prawo w krajach praworządnych.

Ten dokument jawi się Nam, widzom jako pesymistyczny thriller, który potwierdza tezę, iż  żyjemy w czasach przypominających świat opisany przez Orwella. Fikcja staje się rzeczywistością i tak naprawdę nie ma na nią mocnych. Każdy e-mail, każda rozmowa telefoniczna, każdy zakup kartą … czy godzimy się na życie pod kontrolą? NIE, NIE, NIE … jednak cóż z tego, jak widać mieszkańcy globu bez względu na narodowość nie ma na to wpływu.

Polecam Wam ten dokument, gdyż warto usłyszeć kulisy tej całej sprawy, która elektryzowała media na całym świecie. Sam tytuł na świecie zasłużenie zebrał wiele nagród w tym Oskar 2015 13.jpg, Bafta 2015 18.jpg oraz  Emmy 2015 15.jpg.

Jedna myśl na temat “„CITIZENFOUR”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s