„SPOTLIGHT”

 

 

7702817.3

 

Przed tym niż dodam opis dystrybutorski, to myślę że można umieścić takie zdanie, które w całości odda „stan uśpiony” jaki występuje także w naszym kraju …

„POLSKA MUSI JESZCZE TROCHĘ POCZEKAĆ NA SWÓJ SPOTLIGHT”

Filmowy zapis wstrząsającej historii, która miała miejsce naprawdę. Nagrodzeni Pulitzerem dziennikarze śledczy gazety „Boston Globe” dotarli do przerażających i szokujących danych na temat konsekwentnie tuszowanej siatki pedofilskiej w Kościele katolickim, składającej się z ponad 70 księży. Historia zbulwersowała świat w 2002 roku. Ale odkrycia dziennikarzy były zaledwie wierzchołkiem góry lodowej… Tuż po objęciu stanowiska, nowy szef „Globe’a”, Marty Baron, kieruje dziennikarzy do zajęcia się sprawą księdza oskarżonego o seksualne wykorzystywanie dzieci na przestrzeni 30 lat. Świadomi delikatności i społecznego oddźwięku, jaki będzie wiązał się ze skandalem, reporterzy zagłębiają się w sprawę. Zespół tworzą: Walter „Robby” Robinson, Sacha Pfeiffer, Michael Rezendes oraz Matt Carroll. Rozpoczyna się dziennikarskie śledztwo, którego wyniki zbulwersują cały świat i wstrząsną Ameryką. Dziennikarze kontaktują się z adwokatem ofiar, docierają do dorosłych, którzy byli molestowani w dzieciństwie. Wkrótce okazuje się, że sprawa jest większa, niż ktokolwiek na początku przypuszczał, ociera się o władze kościelne, które przez lata tuszowały przestępstwa.

Ten film jest mocnym uderzeniem, które trzeba przyjąć. Jeżeli ktoś myśli, że takie historie się nie dzieją, to naprawdę jest w wielkim błędzie lub zaślepieniu. Kościół, czym jest kościół? Pytanie na które w tych czasach tak naprawdę nikt nie odpowie. Środowisko niezwykle wpływowe, środowisko wręcz nietykalne, środowisko po nad prawem, a co najważniejsze, środowisko hermetyczne działające wedle własnych zasad. To, co przez  ponad 2 godziny oglądamy, stało się naprawdę. Stało się to dzięki osobom, które postanowiły ukazać prawdę bez względu na konsekwencje. Prawo jest jedno dla wszystkich i trzeba robić wszystko, by każdy postępek został ukarany, tym bardziej tak przeraźliwy i dotkliwy jak pedofilia. „Spotlight” to film który wchodzi w widza bardzo głęboko i nie opuszcza go nawet gdy już napisy końcowe znikają z ekranu. Obraz nakręcony przez Toma McCarthy‚ego ogląda się jak najlepszy dreszczowiec. Tutaj nie doświadczycie pościgów, strzelaniny, bijatyki. Siłą tego filmu jest historia , która wydarzyła się naprawdę. Tempo jest wartkie, dialogi w filmie przypominają wręcz wymianę ognia z karabinu maszynowego. Wielopoziomowa fabuła, która pęcznieje z każdą minutą od szczegółów nie traci w żadnym stopniu na przejrzystości. Wszystko dąży do jednego celu, do ukazania PRAWDY. Prawdy, która różnie jest postrzegana – inaczej widzi ją kościół, a inaczej ofiary.

Całość jest tak dobrze skonstruowana, że czujemy się częścią tego zespołu. Wszystko jest zrozumiałe. Reżyser nic nie gmatwa i stara się by widz był częścią tych wydarzeń. Oglądając tą prawdziwą opowieść czujemy, że twórca od początku wiedział jak ma ją nam przekazać. To nie jest film przypadkowy, tutaj wszystko działa na nasze zmysły. Od samego początku zostajemy wciągnięci w sprawę prowadzoną przez Spotlight. Poznajemy tajniki, sposoby działania. Ważne jest to, by wszystko było sprawdzone tak jak należy ponieważ wtedy efekt jest najmocniejszy. W obrazie zobaczymy naprawdę świetne kreacje aktorskie. Główne role grają Mark RuffaloRachel McAdamsRachel McAdamsStanley TucciJohn Slattery oraz Michael Keaton , który naprawdę przechodzi swoje kolejne pięć minut od czasu rewelacyjnego filmu „Birdman”. Aktorzy fenomenalnie wcielili się w dziennikarzy śledczych, którymi po prostu się stali.

Na całym świecie dzieją się podobne historię, nie wszędzie udaje się je wyciągnąć na światło dzienne. Ta sprawa z 2002 roku „zburzyła” wiele miejsc „świętych” i pokazała prawdę, która była czy tez jest ukrywana. Zapewne jeszcze minął lata niż w naszych Polskich mediach powstaną takie komórki dziennikarzy śledczych jak Spotlight. Film jest warty polecenia i tez to robię. Dobre kino po prostu trzeba zobaczyć.

strzalka niebieska góra strzalka niebieska góra

2 myśli na temat “„SPOTLIGHT”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s