„BIG SHORT”

 

 

7715921.3

 

 

Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, które stały się zarzewiem ogólnoświatowego kryzysu 2007-2010. Zadziwiające, jak zaledwie kilku mężczyzn – poprzez spekulacje, malwersacje, balansowanie na granicy prawa – doprowadziło do gigantycznej zapaści gospodarczo-ekonomicznej właściwie w każdym zakątku globu. Sensacyjne kulisy wydarzeń, które wpłynęły na każdego z nas. Czytając ten opis dystrybutorski, można się „zapalić” do tego filmu. Brzmi całkiem ciekawie. Zapaść gospodarczo-ekonomiczna odbiła się wielka czkawką na świecie i odczuła go praktycznie każda część świata. Wróćmy jednak do nas jako widzów … Na ile ten film jest zrozumiały dla kogoś kto nie ma zielonego pojęcia o rynkach finansowych? Powiem szczerze sam nie wiem ile ja z tego wszystkiego zrozumiałem ( i nie boję się do tego przyznać ). Film wyreżyserowany przez  Adama McKay jest zrobiony w sposób dość pokrętnie współczesny. Cała historia krachu jest opowiedziana z perspektywy kilku przypadkowych bankierów, którzy są gdzieś częścią tej piramidy ale nie siedzą na jej szczycie. Natomiast ich pozycja i cały tryb pracy umożliwia obserwowanie wszystkiego z pewnego dystansu na olbrzymią maszynę mielącą pieniądze. Szkopuł w tym, iż w maszynie brakuje już kilku trybików, a działa póki co dobrze tylko dlatego że pompuje się w nią sztucznie smar. Tak w prosty sposób można napisać o tym filmie.

McKay co rusz rzuca w nas przerywnikami popkultury, stop klatka goni stop klatkę, efekciarskie cięcia podkręca teledyskowymi metaforami. W swoim filmie reżyser wprowadza dodatkowo narratorów, którzy kierują się w naszą stronę, tłumacząc mechanizmy bankowe w najprostszy możliwy sposób. Wygląda to czasem dosyć komicznie, jak choćby wykład na rybach przez szefa kuchni czy gwiazdkę pop Selenę Gomez. Powiem szczerze, iż nie jest to gatunek filmowy który przypadł mi do gustu. Oglądając całą historię byłem gdzieś po środku. Film trwający trochę ponad 2 godziny budził we mnie różne emocje. Irytacja mieszała się z ciekawością. Forma kręcenia jaka została użyta przez reżysera czasem rozpraszała i denerwowała, natomiast z drugiej strony powodowała, iż chciałem poznać zakończenie tej produkcji. Ktoś powie – dobry reżyser! spowodował, że ja, jako widz, byłem mimo wszystko nadal ciekawy co nastąpi. Z tym się faktycznie zgodzić muszę. Można wręcz napisać, iż twórca obrazu dał nam możliwość wejrzenia w oko całego cyklonu, co nie jest za częste.

Pod względem konstrukcyjnym sam film faktycznie wypada dość ciekawie i może zainteresować. Nawet jak jesteśmy słabi z tematu, to tłumaczenia wielu finansowych operacji daje nam pewien zrozumiały obraz. Jesteśmy w stanie śledzić i nadążać za tym co się za moment stanie. Inną stroną tą słabszą ( przynajmniej ja tak uważam ) jest gra aktorska. Nie powiem obsada filmu jest nawet dosyć ciekawa. W głównych rolach występują  Christian BaleSteve CarellRyan GoslingBrad Pitt. Żaden z tych aktorów nie stworzył na ekranie niczego co by mogło zachwycić. Nikt nie wybijał się na tle całego zamieszania w którym brali udział. Postaci były przeźroczyste jak folia. Przepraszam, no może jeszcze z siebie najwięcej wykrzesał Carell w roli wiecznie nabuzowanego bankiera. Jednak w całości te role były dla mnie osobiście mało przekonywujące oraz nijakie.

Jaki jest „Big Short” ? Sam nie wiem jak go tak do końca ocenić. Po części mi się podobał, po części nie. Mam bardzo mieszane uczucia w tym temacie. Myślę , że na tym pozostanę i każdy sam sobie odpowie na to pytanie czy było warto zagłębić się w taki temat.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s