„STRATEGIA MISTRZA” – „The Program”

 

 

7705876.3

 

 

Był bohaterem dla milionów ludzi na całym świecie, którzy z zapartym tchem śledzili jego kolejne, niezwykłe zwycięstwa podczas Tour de France. Wzbudzał podziw i szacunek nie tylko jako sportowiec, ale człowiek, który pokonał raka i wrócił do wyczynowego kolarstwa. Był wzorem dla młodych, nadzieją dla chorych, inspiracją dla innych sportowców. Ale pewnego dnia okazało się, że to wszystko jest wielkim oszustwem. Lance Armstrong stał się bohaterem największego skandalu dopingowego w historii sportu.

Zobaczyłem ten film z naprawdę wielkiej ciekawości. Co mogę powiedzieć na początku, po obejrzeniu tej produkcji, to to, iż się nie rozczarowałem. Z drugiej strony ta historia, była by świetnym materiałem na dobry serial. Twórca filmu w tych 100 minutach chciał umieścić wszystko co tylko jest możliwe i dotyczy tej sławnej postaci, jaką jest lub był – Lance Armstrong. Można powiedzieć, iż trochę to szkodzi temu filmowi, gdyż zbyt wiele jest w tak zbyt krótkim czasie. Jednak zostawmy to, gdyż jak pisałem wcześniej, na pewno się nie zawiedziecie podczas seansu. Film, który wyreżyserował Stephen Frears , jest filmem dosyć konkretnym w swojej postawie. Co ważne, jest historią prawdziwą, a co za tym idzie wzbudza to jeszcze większe emocje. Całość oparta jest na zeznaniach świadków oraz raportach komisji zdrowia, sportu itp. Dawno już nie oglądałem filmu, który spowodował by u mnie reakcję wielkiej „niechęci” do głównego bohatera. W tym przypadku przestałem szanować tego człowieka w 100 %. Dla mnie ten film, to pokazanie jak można być perfidnym do granic możliwości i nie mieć przy tym żadnych skrupułów. Żądza wygranej, żądza podium, żądza pieniędzy … to właśnie twarz bohatera amerykańskiego, który jako jedyny na globie wygrywał Tour de France 7 razy z rzędu. Nikt się nie liczył, liczył się tylko ON. Pan i władca, który posiadał „swoich” podwładnych w postaci kolegów z drużyny. Kto na tym najlepiej wychodził? Chyba nie trudno się domyśleć.

„Strategia mistrza”  to świetny dramat sportowy o kulisach jednej z największych afer sportowych na świecie. Myślę, że nawet można pokusić się o stwierdzenie, iż to jest największa afera na świecie, która pokazała że każdego można oszukać do końca. Niestety mistrz zapomniał o jednym … ludzkie sumienie także ma swoje granice, kogoś wreszcie ono ruszy. Bynajmniej nie samego Mistrza, o NIE. On dopiero w momencie braku ucieczki, przyznaje się do całej wielkiej mistyfikacji. Całość jest świetnie poprowadzona przez reżysera, nie ma dłużyzn, są emocje. W roli głównej widzimy Bena Fostera , który wciela się w role Lance’a Armstronga. Nie powiem, wychodzi mu to naprawdę dobrze, co powoduje, iż film ma jeszcze większą wartość.

Polecam „The Program” , naprawdę nie będziecie się nudzili. Po obejrzeniu tego filmu czułem do tego człowieka tylko obrzydzenie. Niestety nie można się temu dziwić. POLECAM.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s