„W SAMYM SERCU MORZA” – „In the Heart of the Sea”

 

 

In-the-Heart-of-the-Sea_poster_goldposter_com_16

 

Zimą 1820 r. płynący z Nowej Anglii statek wielorybniczy Essex został zaatakowany przez przerażające stworzenie – gigantycznego kaszalota o niezłomnej woli i niemal ludzkim pragnieniu zemsty. Ta autentyczna katastrofa morska zainspirowała Hermana Melville’a do stworzenia powieści „Moby Dick”. Jednak autor książki opisał tylko część tej historii. Film ” In the Heart of the Sea” przedstawia, jak uczestnicy wyprawy, którzy pozostali przy życiu po starciu z wielorybem, walczą o przetrwanie, przekraczając granice własnej wytrzymałości i dokonując niemożliwego. W obliczu żywiołu i głodu przerażona i zrozpaczona załoga statku Essex, zwątpi w swoje najgłębsze przekonania: wartość ludzkiego życia i moralność swojego zajęcia. Tymczasem kapitan będzie próbował odnaleźć drogę do domu, a pierwszy oficer postawi sobie za cel pokonanie wieloryba.

Któż nie zna tej powieści Pana Mlville’a , większość chyba ją czytała lub oglądała z kilka razy w innych ekranizacjach. Tym razem mamy trochę inną historię, która podobno była tym pierwowzorem powstania Moby Dick’a. Za kamera stanął Ron Howard , doświadczony reżyser znany z takich filmów jak np. Piękny umysł , Apollo 13 czy Kod da Vinci. Zostajemy zabrani przez tego twórcę w podróż na głębokie wody oceanu w poszukiwaniu wielorybów. Wszystko po to, by zdobyć cenny surowiec, a mianowicie olej jak to wtedy nazywano. „W samym sercu morza” to opowieść o sile przetrwania człowieka jak i ssaka. Walka na śmierć i życie, która prowadzi na koniec do wzajemnego zrozumienia przez te dwa istnienia. Wróg wkroczył na terytorium Króla, jednak Król zna własne tereny jak i możliwości co stawia go na pozycji wygranej. Wróg nie docenił przeciwnika. Film trwa prawie dwie godziny i mogę napisać, iż daje radę. Czasem  łapałem momenty nudy, jednak po chwili wracało się na tor zainteresowania. Howard nie nakręcił tego filmu w sposób typowo hollywoodzki. Jak oczekujecie fajerwerków i ekstra efektów specjalnych, to obniżcie oczekiwania. Tutaj głównym celem było pokazanie natury ludzkiej jak i zwierzęcej. Wszystko prowadzi tak naprawdę do tego, że te dwa światy wcale się nie różnią od siebie, a wszystko to co może się wydarzyć zmienia człowieka na zawsze. W filmie zagrali Chris HemsworthBenjamin WalkerCillian Murphy czy Brendan Gleeson i Ben Whishaw. jednak na temat samych ról, chyba nie można wiele napisać. Moim zdaniem nie wnoszą wiele do tego filmu. Nie są to stworzone tak postaci, które by mnie do końca przekonywały – niestety. Czasem może zbyt wiele oczekuje, z drugiej jednak strony Ci aktorzy potrafią stworzyć coś, co się zapamiętuje. Tym razem było wszystko na jednym poziomie. Bardziej skupiałem się na samej podstawie czym była historia.

Sam film można potraktować jako dobrą rozrywkę oraz zapoznać się z (podobno) prawdziwą historią, która była bazą do powstania Moby Dick’a. Każdy z Was sam oceni na ile ten film go przekonuje. Ja z moim nastawieniem i oczekiwaniem daję mu +3.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s