„WSTRZĄS” – „Concussion”

 

 

7727159.3

 

 

Dramat, którego powstanie zainspirował artykuł w magazynie „GQ”, przedstawiający dowody na powiązanie mikrowstrząsów oraz urazów głowy sportowców z ich późniejszymi samobójstwami. Na związek między tymi zdarzeniami wpadł dr Bennett Omalu (Will Smith), który połączył urazy, na jakie narażeni są sportowcy, z „przewlekłą traumatyczną encefalopatią”, której objawy często doprowadzają do depresji i śmierci samobójczej.

Trochę było trzeba poczekać, by zobaczyć kolejny dobry dramat sportowy ze świetną rola Smitha. Znany aktor Will Smith wciela się w postać Dr Benneta Omalu. Ujawnia On pewne wyniki badań, które wstrząsają dumą narodową, jaką jest futbol amerykański. Za film odpowiedzialny jest Peter Landesman , który napisał również scenariusz. Dostajemy obraz Ameryki, który pokazuje, iż życie ludzkie tak naprawdę nie jest ważniejsze od rozrywki i  zysku. Wielkie korporacje bez względu na to z czym są powiązane zawsze rządzić będą tym światem. Czy tak naprawdę cokolwiek jest ważne gdy można zarabiać krocie? Jak widać NIE. Cała historia oparta jest na faktach, więc tym bardziej może poruszyć. Jeden człowiek stawia czoło wielkiej korporacji jaką jest NFL. Czy ma szanse? Życie zaczyna stawać się koszmarem. Nie wiesz co może spotkać Ciebie lub Twoich bliskich. Twoja praca oraz wiedza uznawana jest za szaleństwo. To wszystko tylko dlatego, że znalazł się ktoś, kto ceni życie ponad pieniądz.

„Wstrząs”  to obraz Ameryki obłudnej, która jawi się jako sen gdy nie mamy do niej dostępu. Zderzenie z rzeczywistością potrafi jednak być bardzo bolesne. Do czego można być zdolnym, by tylko coś nie wyszło na światło dzienne … wiadomo, do wszystkiego. Świat nigdy się nie zmieni. Jednostka nigdy nie wygra z systemem. Grunt to zadbać o siebie i czasem może odpuścić, gdy już nie ma się pomysłu lub siły.

Futbol amerykański to sport, który my Polacy tak na prawdę do końca nie znamy i zapewne nie poznamy. Inna kultura, Inna część świata. Jednak pomijając to wszystko myślę, że warto zobaczyć ten tytuł ze względu na to jak została przedstawiona ta sprawa. Oprócz tego to naprawdę świetna rola Will’a Smitha i nie jest to wielka produkcja SF 🙂 kawał dobrej roboty za kamerą oraz przed kamerą. POLECAM.

strzalka niebieska góra

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s