„WERSAL.PRAWO KRWI” – „Versailles”

 

 

7721970.3

 

Ludwik XIV Bourbon, zwany Wielkim, „Król Słońce”, panował na francuskim tronie przez 72 lata, najdłużej spośród europejskich władców. To za Jego czasów francuski stał się międzynarodowym językiem dyplomacji. W swojej „złotej klatce” Ludwik XIV zamknął liczący 10 tys. osób dwór, który kontrolował m.in. za pomocą wyznaczonych przez siebie zasad etykiety. Genialny strateg, a jednocześnie manipulator. Miłośnik sztuki i wielki smakosz.

Można napisać, iż ten serial jest naprawdę pozytywnym zaskoczeniem. „Wersal” to intrygi, zdrady, marzenia, władza, miłość, śmierć. Serial historyczny o człowieku, który panował najdłużej spośród europejskich władców. Człowiek, który mimo swojego delikatnego wyglądu, wnętrze potrafił mieć chłodne i stanowcze. Nic nie mogło stanąć na przeszkodzie jego pomysłom czy zamierzeniom. Król słońce, jak mawiano o Ludwiku XIV. Twórcy tej historii  David Wolstencroft oraz Simon Mirren doskonale wczuli się w temat i potrafili sprawić, iż w momencie oglądania każdego odcinka przenosimy się w czasy panowania tego charyzmatycznego władcy. „Wersal” to nie tylko sama historia Ludwika, to także historia relacji między nim, a jego bratem i to jest także kolejny ciekawy wątek tej produkcji. Filip Orleański oraz Ludwik XIV, to bracia którzy toczą między sobą wewnętrzną walkę, przy tym kochając tą samą kobietę, mimo iż Filip jest biseksualny i żyje w związku z mężczyzną. Tą dwójkę gra dwóch młodych aktorów, którzy rewelacyjnie poradzili sobie z tymi rolami. Wręcz mogę uwierzyć, iż bracia tacy po prostu byli. George Blagden jest naprawdę rewelacyjny w roli Ludwika. Poprzez swoją grę mimiką twarzy, oczami, widzimy tą stanowczość, dystans, chłód w kontraście z delikatną chłopięca urodą. To wszystko razem daje nam bardzo intrygująca postać człowieka nieprzewidywalnego z wieloma wizjonerskimi pomysłami. Dotrzymuje mu tempa Alexander Vlahos grający Filipa Księcia Orleanu. Ten jego wieczny odpychający grymas na twarzy jest fantastyczny. Wieczny bunt wobec brata i brak tolerancji dla większości pomysłów. Ta walka to jedno z podwalin tego serialu. Brat obok brata, jednak wszystko pod kontrolą w zamknięciu wspaniałego Wersalu.

W serialu znajdziemy wiele świetnych postaci, stworzonych przez dobrych aktorów. Każda żyje własnym życiem i co ważne, każda się tam wyróżnia, każda jest jakaś i dzięki temu wszystko robi się bardzo soczyste. Pierwsza seria ma 10 odcinków i potrafimy je pochłonąć w szybkim tempie. Przy dziesiątym już mam niedosyt, gdyż jak podano do wiadomości druga seria wejdzie do obiegu w marcu 2017 roku. Pozostaje spokojnie czekać. Serial Wam polecam, jak tylko lubicie się zagłębiać w czasy monarchów, którzy byli barwnymi postaciami historii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s