„The Stanford Prison Experiment”

 

 

7711523.3

 

 

W lecie 1971 roku na Stanford University został przeprowadzony eksperyment. Studenci przybrali role więziennych strażników i więźniów. Już w ciągu jednego dnia profil psychologiczny studentów uległ przemianie. W stosunkach pomiędzy strażnikami i osadzonymi pojawiła się przemoc. Kiedy więźniowie rozpoczęli bunt eksperyment został zakończony. Pozostawił jednak po sobie pewne skutki..

O ile się nie mylę, to chyba jest już czwarta odsłona tej historii. Najlepszym był moim zdaniem „Das Experiment” z 2001 roku, później jeszcze dawał radę „The Experiment” nakręcony w 2010 roku, gdzie grał Adrien Brody oraz Forest Whitaker. Teraz otrzymujemy ten „The Stanford Prison Experiment” za kamerą którego stanął Kyle Patrick Alvarez. Myślę, że znajdzie się wielu kinomanów, którzy kojarzą tą historię oraz ten projekt przeprowadzany wiele lat temu. Sama w sobie forma podejścia ze strony psychologicznej jest bardzo ciekawa, gdyż sam projekt jest dość kontrowersyjnie ciekawy. Jednak czy ten film się broni na tle poprzednich ekranizacji fabularnych jak i dokumentalnych? Uważam, iż tak nie do końca. Dla mnie podczas oglądania wiało naciągnięciem, jednak trochę wszystko mało przekonywająco wyszło. Moje oczekiwania też były wyższe, gdyż temat jest ciekawy i oczekuję w takim wypadku wstrząsu widocznego na ekranie. Była to taka sinusoida emocjonalna. Miałem wrażenie, iż twórca tak jak by nie do końca wiedział w którym kierunku iść i jak przedstawić, by było wiarygodnie. Stąd chyba wyszło tak średnio. Mocnego wstrząsu nie doznałem, niestety. Znalazły się momenty, które mogły wpływać na widza, jednak nie jest to częste w tym wydaniu.

Eksperyment, który ukazuje ludzką naturę w zależności od sytuacji w jakiej się znajduje. Miejsca, które potrafią działać na człowieka. Funkcje jakie człowiek może pełnić. To wszystko zaczyna wychodzić na powierzchnie. Miałem także wrażenie że aktorzy który zagrali w tym filmie nie potrafili się wczuć w swoje rolę, przynajmniej większość z nich. Stąd też taki średni efekt finałowy.

Moje zdanie może się różnić od innych i sądzę, że tak będzie. Szczególnie jeżeli ktoś zobaczy tą historie po raz pierwszy. Podchodząc do samego projektu, pomijając film, to wszystko wydaje się niezwykle ciekawe i można powiedzieć lekko przerażające. Natura człowieka, która stopniowo zmienia się, gdy wpływa na nią czynnik zewnętrzny. W tym wypadku jest to czynnik danej władzy, czynnik zamknięcia.

Na dziesięć z mojej strony daję 5, tylko dlatego, iż mam porównanie z innymi filmami dokumentalnymi czy tez fabularnymi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s