„GARDEROBIANY” – „The Dresser”

 

 

The_Dresser_poster_usa

 

 

Opowieść o zakulisowych losach grupy teatralnej w czasie drugiej wojny światowej. Wierny garderobiany stara się za wszelką cenę zmotywować i doprowadzić do formy schorowanego odtwórcę roli Króla Leara, by raz jeszcze przedstawienie mogło się odbyć.

Lubię znajdować takie perełki filmowe, które są same w sobie dobrym smakiem. Właśnie ten film kojarzy mi się z dobrym smakiem sztuki filmowej. Teatr przechodzi w film, film przechodzi w teatr. „Garderobiany” w reżyserii Richarda Eyre, to film o nadziejach, o miłości, o uzależnieniu, o szaleństwie, a najważniejsze o bezgranicznej lojalności oraz przyjaźni. Wszystko to jest ukryte pod płaszczem Króla Leara, który przewija się przez życie tej dwójki, tego dnia, aktora oraz jego garderobianego. Dwie postacie, która są od siebie zależne. Dwie postacie, które są dla siebie bez względu na wszystko. Ten film to przede wszystkim dwie naprawdę świetne kreacje aktorskie, dla których to wszystko się ogląda. Chłonie się dzięki nim ten film i nie odrywa oczu od ekranu. Jeden nie ustępuje drugiemu, można rzecz , iż są to dwie pierwszoplanowe role równe sobie. Rewelacyjny Ian McKellen w roli lojalnego garderobianego oraz równie świetny Anthony Hopkins w roli Sir. Aktorzy fenomenalnie przeniknęli przez swoje postaci stając się rzeczywistością. To była dla mnie wielka przyjemność oglądanie tej dwójki razem. Sam film jest przesiąknięty swoją angielszczyzną, co daje dodatkowego smaku tej opowieści. Dramat, który poszukuje nadziei w otoczeniu samotności.

„Garderobiany” może i nie jest filmem dla każdego. Trzeba lubić taki styl, który oparty jest na dialogach. Wszystko dzieje się albo w jednym pomieszczeniu, jakim jest garderoba albo na scenie teatru,  gdy widzimy Sir w roli Króla Leara. Szaleństwo człowieka, który poszukuje ukojenia oraz czuje, iż kres nadchodzi. Można napisać, iż w tym filmie każde słowo ma znaczenie, a to znaczenie dla każdego znaczy co innego. Dla mnie były to dwie godziny spędzone na świetnym kinie, które zanika. Dla tych aktorów warto było poświęcić ten czas. POLECAM.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s