„NIEWIDZIALNY WRÓG” – „Eye in the Sky”

 

 

7745902.3

 

 

Brytyjska pułkownik Katherine Powell dowodzi ściśle tajną międzynarodową operacją z użyciem dronów, której celem jest namierzenie terrorystów, ukrywających się na terenie Kenii. Gdy, dzięki pozyskanym informacjom wywiadowczym odkrywa, że przygotowują się oni do samobójczego ataku, podejmuje decyzję o wyeliminowaniu zamachowców. Niestety plan przeprowadzenia cichego, bezzałogowego uderzenia z powietrza staje pod znakiem zapytania, gdy w strefie operacji niespodziewanie pojawia się dziewięcioletnia dziewczynka. Decyzja o tym, czy poświęcić życie niewinnego dziecka, by uratować setki innych, wywoła międzynarodowy spór na szczeblach dowodzenia USA i Wielkiej Brytanii, ukazując moralne i polityczne zawiłości współczesnej wojny.

Najlepsza sytuacją konesera kina jest moment, gdy  trafia się stosunkowo cichy film i uderza niczym grom z jasnego nieba. Niskobudżetowa produkcja, która wyniosła około 13 mln dolarów,  podejmuje tematykę jak najbardziej na czasie, wciągając przy okazji lepiej niż niejeden rasowy thriller. Film jest wręcz niesamowicie emocjonalny poprzez temat jaki porusza. Wszyscy doskonale wiemy, iż charakter konfliktu zbrojnego przybiera coraz nowocześniejszą i zmodernizowaną formę. Wraz z niespotykanym rozwojem elektroniki, rola tradycyjnego żołnierza zostaje zepchnięta na dalszy plan. Żołnierz nadal jest w wielkiej cenie, których to kraje wysyłają na misje, jednak w najbliższej przyszłości coraz bardziej ustępować zapewne będzie miejsca dronom i innej militarnej technologii.

Film za który jest w całości odpowiedzialny  Gavin Hood naprawdę potrafi zrobić na widzu piorunujące wrażenie. Cały trzon fabuły opiera się przede wszystkim na podjęciu moralnie wątpliwej decyzji o dokonaniu brutalnego ataku z powietrza w imię zasady mniejszego zła. Jesteśmy w samym środku żonglerki argumentami.Ciągłe zmiany w łańcuchu poleceń w zależności od wydarzeń dobrze współgrają z rozwojem sytuacji na froncie w czasie rzeczywistym. Obserwujemy każdy punkt sytuacji, dylematy polityczne oraz natury ludzkiej. Szacujemy straty, zaczynamy się zastanawiać ile warte jest życie jednego człowieka w imię kilkudziesięciu istnień. Niesamowita odpowiedzialność, która spoczywa na barkach ludzi, potrafi przytłoczyć swoim ogromem, pozostawiając mocny odcisk. Polityka, kontra wojsko. Każdy ma swoje argumenty i co w tym może dziwnego, potrafimy zrozumieć każdą ze stron. „Niewidzialny wróg” to film, który naprawdę warto zobaczyć. Przez 1 godzinę 40 minut zostajemy posadzeni przed ekranami monitorującymi akcję wojskową. To wszystko budzi w nas sprzeczności. Rozumiemy ważny cel całej operacji. Wszystko ma doprowadzić do tego, aby zapobiec innej tragedii. Jednak zawsze jest jakieś ale, którego nikt nie jest w stanie przewidzieć.

Niesamowitą rolę ma tutaj Helen Mirren. Wspaniała angielska aktorka, która potrafi wcielić się w różne kreacje. Tym razem widziałem ją w zgoła w innej postaci, gdzie pokazała kolejny raz wielką klasę. Pułkownik Katherine Powell zażarcie jest przekonana, iż należy zrobić wszystko aby osiągnąć cel w tej operacji. Kobieta – wojsko – uczucia …. tutaj nic nie może iść w parze. Liczy się cel wyższy. Obserwujemy różne reakcje ludzi, w kilku miejscach powiązanych ze sobą poprzez jedną akcję wojskową. Centrum dowodzenia, pokój polityczny oraz piloci drona. Każdy odczuwa wszystko inaczej i to niesamowicie podsyca cała atmosferę filmu. W filmie zobaczymy także nie mniej znanego brytyjskiego aktora, który wciela się w postać Generała porucznika Franka Bensona. Gra go Alan Rickman, który jest w centrum całej „zawieruchy” decyzji. Jak zawsze stonowany, zachowujący zimną krew do samego końca.

Cóż mogę więcej napisać. Ta produkcja jest naprawdę warta zobaczenia z powodu emocji jakie w widzu budzi. Tematyka nie często spotykana, a jak już się trafi, to nie zobaczymy jej w takiej formie jak tutaj została pokazana. POLECAM !

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s