„NIEWYGODNA PRAWDA” – „Truth”

 

 

7730590.3

 

 

W 2004 r. Amerykanie wybierają nowego prezydenta. W trakcie kampanii producentka telewizyjna Mary Mapes pracuje nad materiałem, który może wstrząsnąć posadami polityki. Wspólnie ze swoim ambitnym zespołem oraz jednym z najsłynniejszych prezenterów telewizyjnych Danem Ratherem emituje przełomowy reportaż o szokującej przeszłości prezydenta George’a W. Busha. Tajemniczy ludzie, którzy zatuszowali kompromitujące fakty nie poddają się jednak bez walki. Materiał zostaje wykorzystany przeciwko dziennikarzom, którzy stają w świetle jupiterów. Wczoraj bohaterowie, dziś uznani za zdrajców, będą musieli bronić nie tylko swojej reputacji, ale i podstaw amerykańskiego ustroju. Czy uda im się wygrać walkę z siłami potężniejszymi niż wolność i demokracja?

Dziennikarstwo śledcze to zawód naprawdę ciekawy i wymagający niezwykłej precyzji, przekonania do źródeł, pewności źródeł, to przede wszystkim dążenie do prawdy nie wkładając w to politycznych upodobań. W tej kwestii taki dziennikarz musi być apolityczny i wnosić się ponad układy, tylko po to by ukazać prawdę utajnioną, zakopaną głęboko przed społeczeństwem. Każdy z nas odpowiada za swoje winy, za swoje błędy, tym bardziej osoby zasiadające na wysokich stanowiskach, wybrane głosami społeczeństwa powinny mieć przejrzystą przeszłość. Tym razem film o tej tematyce dotyczy ówczesnego Prezydenta USA George’a W. Busha. Film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach, co tylko wzmaga nasza złość. Tak, mogę napisać złość. Jeżeli w taki sposób można „załatwić” człowieka to ogarnia złość. Przynajmniej to było moje odczucie, ktoś inny może powie, iż tego nie odczuwał, ja odczułem złość.

Reżyser i jednocześnie scenarzysta filmu James Vanderbilt , pokazuje drogę do ukazania prawdy, tej prawdy niewygodnej, głęboko ukrytej. Jednak jak już ktoś zaczyna drążyć, to grunt robi się bardzo miękki jak ruchomy piasek. Tylko czekać, kiedy pochłonie swoją ofiarę. Tak się właśnie stało w tym przypadku, ofiary były, jednak nie po stronie tych których dotyczyła sprawa, a tych, którzy chcieli ja ujawnić. Zawsze za tym wszystkim stoją pieniądze oraz POLITYKA. Zapala się zielone światło i okazuje się , że mamy w ręku „bombę” którą można odpalić w odpowiednim momencie. Nie zawsze zastanawiamy się nad tym czy aby nie jest to atrapa. W tym konkretnym przypadku, coś co było pewne, potwierdzane, okazało się niewypałem, który zniszczył karierę osoby o świetnej przeszłości dziennikarskiej/producenckiej. Mary Mapes praktycznie straciła wszystko to, na co pracowała całe swoje życie. Jednak nie można jej zarzucić jednego co starano się zrobić przez cały okres zamieszania. Nie wplątała w to polityki. Ona chciała pokazać prawdę.

Film „Niewygodna prawda” jest obrazem bardzo spokojnym pod względem kręcenia, natomiast niespokojnym pod względem samej fabuły, która zresztą napisana została przez życie. Możliwe, iż nie jest to film dla każdego. Taka tematyka musi przypaść do gustu, by w nią po prostu się zagłębić. Mnie to interesuje i zawsze będzie interesowało. Jest to kolejny film po „Spotlight” który dotyczy dziennikarstwa śledczego i jest utrzymany w klimacie niepewności. Ten obraz to przede wszystkim świetna rola Cate Blanchett , która wciela się w postać Mary Mapes. Jest niezwykle przekonująca, charyzmatyczna, czasem posągowa. Osoba, która wie do czego dąży, osoba która jest pewna tego co robi. Warto zobaczyć tą aktorkę w tej roli. Wspiera ją nie mniej znany aktor, którego już zbyt często nie oglądamy na ekranach kin. Pojawia się Robert Redford w roli znanego prezentera telewizji Dana Rather’a. Przyjaciel, wieloletni współpracownik, który bezgranicznie wierzy swojej producentce programu 60 minut.

Ta historia zebrała swoje żniwo w postaci całej ekipy. Ten film przybliża tą sprawę i pozwala na to by wyrobić swoje zdanie na tego typu tematy. Ja polecam Wam ten obraz, nie nudziłem się podczas tych 2 godzin oglądania.

2 myśli na temat “„NIEWYGODNA PRAWDA” – „Truth”

  1. Drogi panie ,
    wierzyc bo wiara, natomiast wiezy producentce, tak napisane, nie wiem skad sie wzielo..Prosze poprawic razacy blad ortograficzny. Serdecznie pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s