„HOLOGRAM DLA KRÓLA” – „A Hologram for the King”

 

 

hologram_for_the_king_xlg

 

 

Alan Clay, pracownik amerykańskiej firmy informatycznej Reliant Systems, chce poukładać swoje życie. Usiłuje zapanować nad podziałami w rodzinie, ale przede wszystkim pragnie ustabilizować swoją sytuację materialną, aby zapewnić córce możliwość kontynuowania nauki w college’u. W związku z tym Alan udaje się do Arabii Saudyjskiej. Zamierza sprzedać królowi Abdullahowi, władcy azjatyckiego państwa, system transmisji telekonferencji z wykorzystaniem holografii, który posiada Reliant Systems. Jeśli się to uda, król przyzna firmie kontrakt na budowę sieci informatycznej dla jednej z metropolii, a prowizja Alana rozwiąże wszystkie trapiące go problemy. Gdy mężczyzna wraz z współpracownikami przybywa na miejsca, monarcha ma dopiero przyjechać. W miarę jak dni oczekiwania przeradzają się w tygodnie, sytuacja staje się coraz bardziej komiczna. Alana wciąga świat miraży, w którym nadzieje i marzenia mienią się i znikają w upalnym pustynnym słońcu…

Przeczytałem po obejrzeniu tego filmu, na różnych stronach internetowych,  iż jest to jeden ze słabszych tytułów w którym zagrał Ton Hanks oraz słabsza reżyseria, za którą zabrał się Tom Tykwer. Uważam, iż jest to punkt widzenia na całość, jaka została przedstawiona w tej historii. Jeżeli oczekujemy czegoś „wow” (zależy też, co może to oznaczać) to nie dostaniemy tego, kwestia nastawienia oraz oczekiwań. Ja jednak nie znając tytułu, podszedłem to tematu na chłodno i z ciekawością. Osobiście filmem się nie rozczarowałem, wręcz przeciwnie – podobał mi się. To lekko lub bardziej skomplikowana historia człowieka zagubionego, któremu mocno powinęła się noga w życiu i poprzez złe decyzje stracił naprawdę wiele. W życiu osobistym przestało się układać, a życie zawodowe legło w gruzach. Nadszedł moment, by stanąć na nogi i spróbować coś osiągnąć. „Hologram dla Króla” to obraz o człowieku, który odradza się na nowo, mimo przeciwności losu. To siła, która została zagubiona gdzieś po drodze podejmowanych decyzji. Siła, którą można w sobie odnaleźć, wyciągnąć z samego dna naszego środka i udowodni sobie, że to nie koniec.

Dla mnie postać grana przez Toma Hanksa, ma w sobie głębie. Alan Clay to mężczyzna zrezygnowany, bez większego celu w życiu. Ktoś , kto poddał się już dawno i sam nie wieży , że potrafi się odnaleźć we własnym JA. Nie wieży w siebie, a co gorsza wie, że zawiódł swoja córkę. Kolejne wydarzenia jakie mają miejsce podczas pobytu w Arabii Saudyjskiej, pokazują iż tak nie jest. Alan odkrywa na nowo w sobie potencjał walki o siebie, co jest istotą tego filmu. Taki aktor jakim jest Hanks, potrafił w świetny sposób ukazać nam właśnie takiego człowieka. Ja w niego uwierzyłem. Przez prawie 1 godzinę 40 minut uczestniczyłem w kolejnych etapach odbudowywania swojego życia na nowo. Życia „nowego” w nowej przestrzeni. Reżyser zderza ze sobą w tym tytule dwa odmienne światy, które jak się z czasem okazuje, potrafią ze sobą egzystować. To powoduje, iż temat nabiera dodatkowego smaku. Balansowanie na krawędzi lekko niebezpiecznej. Dotykanie czegoś zakazanego w imię czegoś lepszego. Czy warto próbować, czy warto ryzykować? Ten bohater pokazuje, iż warto, byle by cel był jeden – uratowanie SIEBIE. Ta produkcja pokazuję w nienachalny sposób dążenie jednostki do własnego szczęścia. Nie chodzi o walkę po przysłowiowych trupach. Bardziej o podjęcie decyzji zmieniających siebie w nowym otoczeniu. Myślę, że ten film jest dobrą pozycją na mapie filmowej Hanksa. Nie znudziła mnie forma pokazana przez twórcę, jak i podobała mi się główna rola męska. „Hologram dla Króla” to tytuł spokojny z przesłaniem, takie jest moje zdanie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s