„9 – rekonstrukcja” – Teatr Ad Spectactores

 

cid_1bf88d67-d777-478a-a5d9-044a610bcdf7home-348x540

 

 

Czy słyszeliście kiedykolwiek o takim teatrze jak Ad Spectactores? Przypuszczam, że większość mogła nie słyszeć. Jest to niezależna scena teatralna, która już walczy na deskach kilkanaście lat i to z wielkim powodzeniem. Jest to grupa ludzi, która stara się być alternatywą dla teatrów powszechnych działająca na terenie Wrocławia, czy też wyjazdowo. O tym, że teatr istnieje decydują ludzie, gdyż nie ma nic lepszego od „poczty pantoflowej”. tym właśnie sposobem warto poznać ich spektakle, warto poznać tych ludzi, warto zobaczyć co chcą pokazać innym. Ciekawą istotą grupy jest to, iż sięgają po niekonwencjonalne rozwiązania w teatrze, które potrafią zaciekawić widza. Ja poznałem ich już kilka lat temu, gdy także przypadkiem zostałem zabrany na jeden z ich spektakli, który odbywał się w jeszcze wtedy remontowanym Głównym Dworcu Kolejowym we Wrocławiu. Jest wiele spektakli, które mają fajną oraz przyciągającą formę. Na jednej z takich form właśnie się wybrałem z kilkoma osobami z firmy, a mianowicie było nas 9 osób 😉

„9 – rekonstrukcja” to 30 minutowy spektakl, który przedstawia wyrywek z prowadzonych oględzin podczas śledztwa.  Nie jest to jednak taki typowy spektakl, już na samym początku mamy pewne rozwiązania, które mają widza nastroić do całej sytuacji jaka ma go spotkać. Na pewno nie będę Wam zdradzał sensu całości i to co Nas tam spotkało, gdyż zabiłbym element zaskoczenia, a ten jest tam chyba najważniejszy. Ta forma przede wszystkim ma działać na wyobraźnie człowieka. Na tym co potrafi robić umysł człowieka, gdy zostaje zamknięty w ciemnym pomieszczeniu. To jak reaguje na głośną muzykę, na ostro migające światło (stroboskop). Tak naprawdę to człowiek zaczyna budować sobie sam pewną historię chwili i oczekuje z niepokojem czy coś się wydarzy słuchając oraz obserwując gry aktorów. 9 osób, 9 trupów, trupów którymi jesteśmy my. W pewnym sensie stajemy się uczestnikami tego spektaklu. Biernie, nieruchomo, poddajemy się sytuacji i wciągani jesteśmy w historię zbrodni.

Jeżeli ktoś mnie zapyta, czy jest to ciekawe? Zapewne odpowiem – zależy kto, czego oczekuje. Można poczuć rozczarowanie, można poczuć satysfakcję. Z pewnością o czym można napisać, to o samej formie i podejściu do widza. W standardowym teatrze, tak zapewne nie zostaniecie potraktowani. Może być z początku zabawnie, lecz potem można się przestraszyć (jeżeli się zapomnimy na chwilę 😉

„9 – rekonstrukcja” było ciekawym i trochę nietypowym przeżyciem kulturalnym, ale właśnie też o to chodzi w scenie Ad Spectactores. Mamy czasy, gdzie można eksperymentować i to z wielkim powodzeniem. Jak w rozmowie się dowiedzieliśmy, spektakl jest już grany od ponad 5 lat i nadal są chętni na nieznane doznania.

Myślę, że warto zaglądać na ich stronę http://teatr-adspectatores.pl/ , by śledzić co mają w swoim grafiku kulturalnym.

Poniżej zamieszczam opis spektaklu „9 – rekonstrukcja” ze strony teatru:

„W piwnicy pewnego domu dokonano zbiorowego zabójstwa. Dziewięć osób zamordowanych przez nieznanego szaleńca zostało po śmierci ułożonych w przedziwny sposób, jakby do pamiątkowej fotografii. Żadnych oznak walki, żadnych obrażeń zewnętrznych. Nieznana przyczyna zgonu, nieznany motyw. Brak informacji na temat ofiar. Dlaczego znalazły się w tym właśnie miejscu? Z jakich powodów rozegrała się ta makabryczna tragedia. „9” to próba jej rekonstrukcji.

Spektakl każdorazowo może obejrzeć tylko 9 widzów. Przedstawienie jest zapisem policyjnych oględzin miejsca zbrodni. Fabularny schemat oparty jest na regułach śledczych stosowanych przy analizowaniu miejsca zdarzenia. Postępowanie jest prowadzone w naturalnych warunkach. Oględziny zwłok, zabezpieczenie śladów oraz rekonstrukcja zdarzeń. 9 widzów ogląda spektakl z perspektywy ofiar ustawionych przez zabójcę w zagadkowy układ. Spektakl nie jest oparty na interakcji! Widz pozostaje biernym obserwatorem działań, mimo to znajduje się w ich środku.”

POLECAM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s