„GENIUSZ” – „Genius”

 

 

genius_ver2_xxlg

 

 

Oparta na faktach historia życia Maxa Perkinsa i jego przyjaźni z Thomasem Wolfem. Max jest redaktorem literackim, który zajmuje się wyszukiwaniem i wspieraniem pisarzy. Znajduje młodych, niedoświadczonych artystów, by z jego pomocą stali się gwiazdami wielkiego kalibru. W ten sposób świat słyszy o Hemingwayu, Fitzgeraldzie czy Wolfie. Ten ostatni staje się nie tylko podopiecznym Maksa, ale także jego wielkim przyjacielem.

Kino biograficzne, to coś co zawsze będzie mnie mocno do siebie przyciągało. Gatunek filmowy, dzięki któremu można poznać niezwykłe postaci historii kina, książki, polityki o których nie zawsze się słyszało, a okazywało się, iż życie tych ludzi było warte poznania. Tym razem miałem przyjemność poznać historię odkrycia Thomasa Wolfa. Amerykański powieściopisarz, który za swojego życia wydał 4 powieści. Jednak ten film, to obraz człowieka zakochanego w swoim szaleństwie pisania. Można wręcz napisać, iż ta niszczycielska siła równała z ziemią wszystko to, co było obok. Niszczyła ludzi, którzy stali z boku. Miłością oraz całym życiem były SŁOWA, które wypełniały świat Thomasa. Człowiek, który za życia poprzez swoje pisarstwo został okrzyknięty geniuszem, jednak ten geniusz niszczył naszego bohatera od środka. Odkrycie Thomasa przez MAxa Perkinsa, zapoczątkowało lawinę zdarzeń w życiu tej dwójki. Człowiek odrzucony przez wielu redaktorów literackich, nagle znalazł przystań i zakotwiczył swoje pióro. Przez całą tą opowieść obserwujemy rodzącą się przyjaźń, która w niesamowicie mocny sposób oddziaływuje na życie osobiste tej dwójki z osobna. Wir pracy, to w pewnym sensie przekleństwo bliskich odsuniętych na boczny tor. Niestety , takie zachowania potrafiły stworzyć groźne sytuacje do których osoby będą ce z boku się posuwały pod siłą impulsu spowodowane brakiem zainteresowania czy też ignorancją. Rzecz jasna, nie chcę Wam zdradzać fabuły tego filmu, gdyż uważam że sami musicie zobaczyć oraz przetrawić tego bohatera, który zapisał się na kartach powieściopisarzy amerykańskich.

„Geniusz” to kino niesamowicie przejrzyste  oraz rzetelne w swoim przekładzie. Za scenariuszem stoi John Logan, który na swoim koncie ma wiele niezłych scenariuszy, stąd fachowość pióra. Oprócz scenariusza i reżyserii mamy także świetne aktorstwo, które dodaje odpowiedniego smaku całej opowieści. Colin Firth w roli redaktora literackiego Maxa Perkinsa, Jude Law w roli powieściopisarza Wolfa oraz Nicole Kidman w roli żony Wolfa. Te trzy postaci przenikają się wzajemnie. Życie, które postawiło ich na swoich drogach bezwzględnie stara się niszczyć to co jest ważne między nimi. Wieczna walka niszczy każdego krok po kroku odciskając swoje piętno. Wcielając się w te postaci, widać prawdę, którą odbieramy bardzo mocno. Rzeczywistość istnienia na ekranie. Warto zobaczyć tych aktorów, którzy któryś raz z kolei pokazują swoją wartość.

„Geniusz” to film warty polecenia oraz historia warta poznania. Czym może być szaleństwo pisania? czym może być zamknięty świat słów? ile jesteśmy warci w świecie autora? … Sami odpowiedzcie sobie na takie pytania po obejrzeniu tej biograficznej opowieści.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s