„MŁODY PAPIEŻ” – „Il giovane papa”

 

 

the-young-pope_poster_goldposter_com_1

 

 

Lenny Belardo, który przyjął imię Piusa XIII jest pierwszym amerykańskim papieżem w historii Kościoła. Wszystko wskazuje na to, że wybór tego młodego, ujmującego biskupa na Ojca Świętego jest efektem skutecznej strategii medialnej, jaką przyjęło Kolegium Kardynalskie. Ale pozory mogą mylić. A tym bardziej w miejscu i pomiędzy ludźmi, dla których wielka tajemnica wiary jest życiowym drogowskazem. Tym miejscem jest Watykan, a ci ludzie to hierarchowie Kościoła. A Pius XIII wydaje się być pośród nich najbardziej tajemniczy i pełen sprzeczności. Przebiegły i jednocześnie naiwny, ironiczny i pedantyczny, tradycyjny i nowatorski, wątpiący i pewny siebie, melancholijny i bezwzględny Pius XIII doświadcza człowieczej samotności, by odnaleźć Boga, którego mógłby dać ludziom. I sobie samemu.

Ostatnie tygodnie jeszcze 2016 roku nie sprzyjały mi zbytnio, by zobaczyć coś ciekawego i później móc napisać o tym na blogu. Zapewne z poślizgiem będę nadrabiał zaległości z nadchodzącym Nowym Rokiem i wtedy dzielił się swoimi spostrzeżeniami. Jednak jeszcze teraz odniosę się do jednej z nowszych produkcji stacji telewizyjnej HBO. „Młody Papież” taki nosi tytuł ten serial i myślę, że już prawdopodobnie o tej produkcji słyszeliście. Jak to zazwyczaj bywa, stacja HBO ma nosa do dobrych seriali. Tym razem jest podobnie. Można powiedzieć, iż jest nawet bardziej niż dobrze 🙂 „Młody Papież” jest produkcją, która zjedna sobie rzeszę widzów ale zarazem znajdzie wielu przeciwników. Tak to już jest, gdy porusza się kwestię wiary czy kościoła w kinie. Tym razem jest to spojrzenie bardzo nietypowe, i co niektórzy mogą uznać, iż zakrawa to na profanację wiary katolickiej. Twórcy przedstawiają nam fikcyjną historię, która trzęsie wiarą na świecie. Nowym Papieżem zostaje nieprzewidywalny Amerykanin. Ktoś, kto miał być tylko marionetką w rękach biskupów, nagle staje się nieprzewidywalnym, nowatorskim, okrutnym …  „dyktatorem – Głową Kościoła Katolickiego”.

Własnie w tym tkwi cała magia tego serialu. Nagle dostajemy coś, co tak naprawdę jest nieprawdopodobne ale nie, niemożliwe. Dziesięć odcinków, które potrafią zachwiać murami Watykanu. Nic dziwnego, że serial został potępiony przez społeczność kościelną i zapewne nigdy tego tytułu nie zobaczymy w telewizji publicznej. Na szczęście nie tylko taka jest dostępna 😉 Tutaj naprawdę wiele się dzieje, a pierwsze skrzypce oczywiście gra Papież, który tworzy własne reguły gry. Rozpoczyna się wielka niewiadoma, która prowadzi do … no własnie do czego? Wiele zwrotów akcji, wiele sytuacji, które mogą oburzać, zaskakiwać ale i zastanawiać. Mimo, że fikcja, to dobry obserwator znajdzie wiele odnośników do prawdy, jaka obecnie panuje w kościele.

„Młody Papież” to przede wszystkim fenomenalnie zagrana rola Papieża, w którego wciela się Jude Law. Można rzec, iż jest to rola życia tego aktora. Niesamowicie wszedł w postać głowy kościoła. Tak przerażająco prawdziwie. Iście diabeł wcielony w szatach Papieskich. Szczerze powiem, iż od tego momentu tylko ta rola będzie mi się kojarzyła z tym aktorem. Dla niego warto zobaczyć ten serial. Towarzyszy mu w całej historii inna świetna aktorka, która wciela się w postać siostry Mary. Gra ją Diane Keaton. Jej chyba nie trzeba nikomu przypominać. Idealnie wpasowuje się w klimat tego serialu. Dzięki Nim, zaczynamy uczestniczyć w rewolucji wiary, rewolucji kościoła, rewolucji świata katolickiego.

Całość jest utrzymana w konwencji współczesnego świata, co sprawia iż serial ogląda się bardzo dobrze. Wiara i polityka to coś, co musi iść w parze. Każdy widzi w czymś swój cel. Ten nowy Papież także ma swój cel i krok po kroku zaczyna pokazywać diabelskie pazury. Strach, niepewność, zamieszanie w świecie kardynalskim powoduje, iż każdy odcinek jest pikantny.

Z tego co już wyczytałem, I seria tej produkcji została bardzo dobrze przyjęta na świecie mimo swojej konwencji. Tym sposobem otrzymamy kolejny sezon, na który sam czekam z niecierpliwością. Osobiście polecam Wam tą produkcję, gdyż jest to ciekawa pozycja na mapie serialowej 2016 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s