„KSIĘGOWY” – „The Accountant”

 

 

unnamed

 

 

Christian Wolff, geniusz matematyczny, którego więcej łączy więż z liczbami niż z ludźmi. Pod osłoną małomiasteczkowego biura rachunkowego pracuje dla najbardziej niebezpiecznych organizacji przestępczych na świecie w charakterze niezależnego księgowego. Kiedy Wydział ds. ścigania przestępstw Departamentu Skarbu, prowadzony przez Raya Kinga, zaczyna się nim coraz bardziej interesować, Christian podejmuje współpracę z legalnym klientem – nowoczesną firmą specjalizującą się w dziedzinie robotyki. Jej księgowa wykryła niezgodność opiewającą na miliony dolarów. Jednak, kiedy Christianowi udaje się uzyskać prawdziwy obraz sytuacji finansowej firmy i zbliżyć się do odkrycia prawdy, liczba ofiar zaczyna niebezpiecznie wzrastać.

Gdy czytałem opis dystrybutorski, to nie powiem zostałem zaciekawiony tematem. Postanowiłem film zobaczyć i zweryfikować nowy obraz z Affleckiem w roli głównej. Powiem szczerze, iż do końca nie jestem przekonany czy film jest taki jakiego oczekiwałem. Można powiedzieć iż jest trochę dziwny w swojej konstrukcji. Miałem wrażenie że twórcy gdzieś po drodze zaczęli się gubić w swojej historii i nie wiedzieli jak mają ją zakończyć. Film jest jakąś hybrydą dramatu familijnego, dreszczowca ubranego w thriller. Zaczyna się w miarę ok. Poznajemy historię pewnego człowieka, można powiedzieć geniusza matematycznego, któremu liczby nie są obce. Księgowy Wolff uwielbia wszelakie anomalie, to go przyciąga i czuje się jak ryba w wodzie. Czas wtedy dla niego nie istnieje. Znajdzie wszystko co jest nieprawidłowością. Każde odstępstwo od normy wzbudza jego wielką ciekawość. Z jednej strony prowadzi biuro gdzieś na krańcu świata, z drugiej natomiast świadczy usługi najgroźniejszym bandytom na kuli ziemskiej. Między czasie poznajemy jego historie, jego relacje z rodzicami, relacje z bratem. Dostajemy obraz człowieka, który przechodzi wielką przemianę oraz musi poradzić sobie ze swoją ułomnością. Pewna odmiana autyzmu nie pozwala mu w pełni uczestniczyć w życiu publicznym, nie pozwala zawierać normalnych kontaktów z ludźmi. Wolf to odmieniec, którego jak zwykł mówić – ludzie się boją.

Praktyczna cała fabuła filmu opiera się na dwóch składnikach bazujących na niedomówieniu oraz przewrotach. Widz musi stopniowo sam sobie ułożyć cały obraz niczym klocki lego. Przez większy czas oglądania bardzo oszczędnie dawkuje się informacje, co nie do końca daje możliwość poskładanie tych klocków. Po połowie filmu zaczyna się coś walić. Tonacja, która była utrzymana w niedomówieniach i tajemnicy bohatera staje się nagle czymś co zaczyna przypominać familijno – komediowy – dramat. Niepotrzebne wprowadzenie pewnej bohaterki w filmie wprowadza zamęt, który w niczym nie pomaga. Zostaje tylko zaakcentowana i kompletnie nic nie w nosi, po czym znika. Zakończenie całości można przewidzieć już gdzieś w połowie filmu, jednak jak już go otrzymujemy, to nagle z całości robi się ckliwy familijny moment. Nie będę Wam opowiadać wszystkiego, gdyż sami możecie zweryfikować ten tytuł.

Jeśli chodzi natomiast o główną postać, którą gra Ben Affleck, to można powiedzieć iż wychodzi ona obronną ręką. Jego kanciasta gra w tym przypadku idealnie pasuje do człowieka z problemami przystosowawczymi. Ruchy ciała, mimika twarzy, mowa idealnie daje nam obraz mężczyzny, który żyje w świecie dla liczb. Można śmiało napisać, iż gra Afflecka jest najlepszym punktem tego filmu. W tym przypadku film się broni, dzięki niemu. „Księgowy”  to film który mnie w swoim czasie raz nudził, raz ciekawił. Wszystko zależało od temu do którego momentu doszedł bohater. Na pewno nie jest to tytuł, który zostaje na długo w pamięci po seansie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s