„NOWY POCZĄTEK” – „Arrival”

 

 

cp8v8n0vmaadzn6-jpg-large

 

 

Wybitna lingwistka Louise Banks  zostaje wezwana przez siły obronne kraju, by spróbować porozumieć się z wysłannikami innej cywilizacji po tym, jak gigantyczny obiekt zawisł nieruchomo tuż nad Ziemią. Nikt tak naprawdę nie wie, czy obcy przybyli na Ziemię w celach pokojowych czy może są zwiastunem inwazji. W zespole badawczym wspomagają ją pułkownik Weber i wybitny fizyk Ian Donnelly. Pełna napięcia metaforyczna opowieść o płynności czasu, tajemnicy, zdarzeniach, których ludzki umysł nie potrafi objąć intelektualnie.

Powiem Wam, ze zostałem tym filmem zaskoczony. Chodzi mi o samą formę oraz podejście do tematu z gatunku SciFi. Już gdzieś wcześniej widziałem zwiastuny tej produkcji i tak sobie pomyślałem, że muszę zobaczyć jak wypada w całości ten obraz. Jak się okazuje, nie pierwszy raz, zwiastun to tylko zwiastun który ma zachęcić do obejrzenia. W tym wypadku było to zaskoczenie bardzo pozytywne, gdyż otrzymałem coś więcej niż tylko fantastyczną opowieść o kontakcie z istotami pozaziemskimi. Reżyser Denis Villeneuve podszedł do całego tematu w sposób bardziej szerszy, nie skupiając się tylko na przedstawieniu nam sytuacji najazdu kosmitów na ziemię. „Arrival”  ma głębsze odniesienie w swoim przesłaniu. Można powiedzieć i cały obraz podchodzi pod poetycko psychologiczną formę istnienia ludzkości. Może brzmi to faktycznie trochę dziwnie, ale takie wrażenie ja odniosłem podczas oglądania tego filmu. Historia dotyczy jednej osoby jak i całej ludzkości zawarta w kręgu komunikacji między gatunkowej. Życie, przewidywanie przyszłości, formy komunikacji, możliwości porozumiewania się oraz czysty umysł i logika przetrwania. To jak by podstawy tej opowieści. Ważny jest dialog oraz zrozumienie treści przekazywanych.

Jak widzi się takie zwiastuny, to oczekujemy wielkiej produkcji naszpikowanej ekstra efektami specjalnymi. W tym przypadku na pewno tego nie otrzymacie. Tutaj naprawdę nie jest to potrzebne, gdyż ten kanadyjski reżyser doskonale wiedział jak podejść do tematu z innej strony i uważam, iż mu się to świetnie udało. Jak widać można połączyć w filmie z gatunku SciFi wiele elementów ze sobą, tworząc obraz głębszy w swoim przekazie, nie opierając się na technice komputerowej. Uczestnicząc w tej opowieści zastanawiamy się dokąd ona prowadzi. Jakie będzie jej zakończenie? Zapewne finał może być taki jakiego nie oczekujecie, jednak mnie usatysfakcjonował.

Cały film oraz jego forma w tym gatunku naprawdę mi się podobała. Połączenie  kilku płaszczyzn dodało temu obrazowi innego sensu w odniesieniu do istnienia ludzkości we współczesnym świecie. Zrozumienie tego co niezrozumiałe. Moi zdaniem coś nowego w tym gatunku.

2 myśli na temat “„NOWY POCZĄTEK” – „Arrival”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s