„POKOT”

 

 

pokot_plakat

 

 

Kiedyś budowała mosty w Syrii, teraz uczy angielskiego w wiejskiej szkole, czyta w gwiazdach i rozmawia ze zwierzętami. Pewnej śnieżnej nocy Janina Duszejko odnajduje ciało sąsiada-kłusownika. Jedyne ślady wokół jego domu to tropy saren…  W niewyjaśnionych okolicznościach giną kolejne lokalne osobistości. Wszystkich łączyła ta sama pasja – polowanie. Policja szuka sprawcy. Duszejko rozpoczyna swoje własne śledztwo, które prowadzi ją do zaskakujących wniosków. Czy to możliwe, że myśliwi stali się zwierzyną?

Agnieszkę Holland wyróżniono Srebrnym Niedźwiedziem 160–  Nagrodą im. Bauera za „otwieranie nowych perspektyw w sztuce filmowej”. Jak wygląda bohater lub też złoczyńca w klasycznym współczesnym kryminale? – pytano ze sceny podczas wręczania nagrody. Ja, Ty, My jako widzowie jesteśmy w stanie się właśnie przekonać oglądając „Pokot”. Reżyserka filmu jest twórczynią o bogatym doświadczeniu, przede wszystkim artystką. Każdy artysta nie jest w pełni usatysfakcjonowany swoją pracą i szuka czegoś nowego. Jego obowiązkiem jest stawianie  wyzwań konwencjonalnym perspektywom. Ta nagroda z pewnością jest w pełni zasłużoną i pokazuje, że film potrafi dotrzeć do ludzi oraz poruszyć ważną dyskusję dotyczącą symbiozy światów ludzi oraz zwierząt. Rzadko się zdarza, by po zakończeniu filmu, widzowie w kinie nadal siedzieli w ciszy i patrzyli w ekran. Natomiast w trakcie trwania projekcji, nie słyszałem szeptów, szelestów popcornu czy napojów … a jest to rzadkość w kinach popularnych. Takiego obrazka właśnie wczoraj doświadczyłem i powiem szczerze, jest to budujące.

z21124148VKadr-z-filmu-Pokot-

Jaki jest „Pokot” ? To film wciągający widza bezgranicznie. Jest to czas, którego kompletnie nie czujemy, mimo że zabiera nam aż 2 godziny 8 minut. Zostajemy zabrani w piękny kojący świat Kotliny Kłodzkiej, gdzie rozgrywa się cała ta tragiczna i oraz tajemnicza historia. Wydawać by się mogło, że gatunkowo wykorzystano już wszystko, w tym przypadku widzimy że twórczość może jednak wyznaczać nowe granice, wręcz je przekraczać, by stworzyć coś zupełnie nowego i poruszającego w nowy nieznany sposób. Agnieszka Holland otworzyła pewne drzwi, do których Nas zaprosiła. Narracja filmu prowadzona jest w bardzo ciekawy sposób, niby wszystko dzieje się w spokojnym tonie jednak przez cały czas czujemy niepokój i czekamy do którego punktu zostaniemy zaprowadzeni. Zmieszanie trzech światów – zwierząt, owadów oraz ludzi. Który świat tak naprawdę jest najważniejszy? Który ma prawo do decydowania nad pozostałymi? Życie codzienne kontra wiara i przekonania. „Pokot” to również film o moralności bardzo szeroko pojętej. Jak bardzo człowiek potrafi być zakłamany, obłudny, fałszywy, a wszystko to w celu uzyskania własnych korzyści. To co oglądamy otwiera oczy człowiekowi i powoduje, że zaczynamy patrzyć na pewne sprawy z innej perspektywy. Podczas całości nie jesteśmy pewni kto kogo obserwuje, zwierzęta ludzi czy też ludzie zwierzęta. Granica się rozmyła. Te światy w tym miejscu są jednością i powinny żyć ze sobą w zgodzie. Niestety ogólnie tak się nie dzieje, gdyż człowiek zawsze będzie postrzegać ziemię jako własną z przekonaniem, że to on decyduje choćby o życiu i śmierci.

90230eaea84d4f353d38930d20b1.1000

Przechodzimy przez kolejne pory roku i poznajemy pewne zasady w świecie myśliwych czy tez kłusowników. Coś co nie powinno mieć miejsca, dzieje się za zgodą wszystkich. Władza przymykała, przymyka i będzie przymykać oczy na procedery, które dzieją się pod jej nosem. Dlaczego? Pieniądze, koneksje, znajomości … to liczy się w świecie polityki. Czy coś innego może być wtedy ważne? Tym bardziej jeżeli chodzi „tylko” o życie zwierząt?  „Pokot”  to obraz niezwykle poruszający w swoim przesłaniu, pokazujący jak można być bezbronnym w obecnym świecie i zostać uznanym za wariata. Piękne obrazy, świetne ujęcia dopełniająca wszystkiego muzyka. Całość ze sobą współgra działając na widza z mocnym uderzeniem. Ten film to także aktorzy, którzy odwalają w tym filmie kawał dobrej roboty. Główna bohaterka na której wszystko się opiera – Agnieszka Mandat w roli Janiny Duszejko. Ta rola jest naprawdę elektryzująca. Starsza kobieta, żyjąca z dala od cywilizacji we własnym świecie między zwierzętami. Uznana za wariatkę, którą nie powinno się brać poważnie. Niezwykle ciepła osoba, której zależy na życiu zwierząt i owadów. Jestem w stanie uwierzyć, iż tego typu osoby żyją na tym świecie i walczą z hegemonią związaną z tymi światami. Aktorka wcieliła się tak w tą postać, jak by była Nią samą. Towarzyszy jej Wiktor ZborowskiJakub GierszałPatrycja Volny oraz Miroslav Krobot. Ludzie stojący po Jej stronie, potrafią zrozumieć Jej świat. To postaci, które ukazują różne zależności między sobą. Pewnego rodzaju przyciąganie z różnych przyczyn. Jest także ta druga strona, ta ciemniejsza strona filmu, którą reprezentuje min. Borys SzycAndrzej GrabowskiAndrzej KonopkaMarcin Bosak. Każda z tych osób czuje swoją niezwykłą wyższość, począwszy od komendanta, poprzez biznesmena a kończący na księdzu. Obłuda, pycha, tylko jeden swój punkt widzenia na świat który tu i teraz się dzieję. Każda z tych ról ma dość duże znaczenie w całym filmie, gdyż pokazuje pełen obraz świata i podejścia do siebie w kwestiach moralnych życia i śmierci. Nie chcę Wam opowiadać fabuły filmu, gdyż byłoby to bezcelowe. Ta opowieść trzeba po prostu samemu zobaczyć oczami Agnieszki Holland, która daje z siebie wszystko tym obrazem. „Pokot” mógłbym nawet w pewnym sensie podciągnąć także pod lynchowską groteskę, gdyż wtedy również dobrze działa, celnie wydobywając z polskiej prowincji surrealistycznie absurdalne klimaty. To coś po prostu się dzieje pod naszym nosem i mało kto chce na to zwrócić uwagę. Temat niewygodny? Zapewne tak. Wielkie brawa dla całej ekipy, gdyż zostało stworzone wielkie kino z wartościowym przesłaniem.

3 myśli na temat “„POKOT”

  1. Dobrze że takie filmy powstają!! Panuje niestety wielka znieczulica wobec krzywdy zwierząt a przecież bez nich nie będzie naszego świata !!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s