„McImperium” – „The Founder”

 

 

founder,-the-inactive-dvd-cover-95

 

 

Ray Kroc to charyzmatyczny biznesmen, który od lat walczy o swoje pięć minut sławy. Jednak każdy jego pomysł przeradza się w klęskę, a szanse na realizację marzeń maleją z dnia na dzień. Niespodziewanie otrzymuje zamówienie od nieznanej mu restauracji w Kalifornii. Poznaje braci McDonaldów, którzy wymyślili nowatorski system serwowania jedzenia w 30 sekund od złożenia zamówienia. Ray, zachwycony rewolucyjnym pomysłem, namawia braci do stworzenia sieci restauracji w całych Stanach Zjednoczonych. W miarę rozrastania się fastfoodowego imperium, Ray chce mieć coraz więcej władzy. Jak wiele poświęci, aby zbudować najbardziej rozpoznawalną markę na świecie i stać się jedną z największych osobowości XX wieku.

Po obejrzeniu tego filmu, naprawdę może się odechcieć wziąć do ust hamburgera tej sieci. Ogólnie nie jestem fanem jedzenia typu fast-food, jednak raz na ruski rok, taka sytuacja się zdarzy, że człowiek wgryzie się w hamburgera McD. Twórca filmu John Lee Hancock przedstawia nam prawdziwą historię powstania, chyba najbardziej znanej sieci fast food na świecie. Film biograficzny, który może potrząsnąć widzem. Mało kto prawdopodobnie znał tą historię, ja przyznaję nigdy się w ten temat nie wgłębiałem. Teraz miałem możliwość poznać, skąd to wszystko się wzięło. Ten film jest jak jedzenie firmy, o powstaniu której opowiada. Wszystko wygląda świetnie, smakuje jak prawdziwy, lecz zaraz po konsumpcji zaczynamy się zastanawiać dlaczego nie postawiliśmy  na produkt pełnowartościowy. Dostajemy od razu niestrawności. Przez prawie 2 godziny jesteśmy świadkami budowania imperium, jest tylko jeden szkopuł. W tym budowaniu najmniej jest ludzi, którzy stoją tak naprawdę za marką McDonald. Spokojni obywatele, dwaj bracia, wpadli na rewolucyjny pomysł jak na owe czasy przystało. Restauracja samoobsługowa bez talerzy, sztućców, kelnerek. Wydawanie trwa tylko kilkadziesiąt sekund, co pozwala na szybką obsługę klienta. Wszystko przemyślane i działające jak w szwajcarskim zegarku. Niestety, na drodze braci staje człowiek, który imał się wszystkim co łączy się z biznesem. Zazwyczaj z marnym skutkiem. Tym razem poczuł pewien impuls i postanowił wykorzystać sytuację. Ten dzień tak naprawdę był czarnym dniem dla brani McDonald. Od tego momentu rozpoczyna się era Pana Kroc’a. Nikt zapewne nie przypuszcza, że za całą siecią stoi ktoś o imieniu Ray Kroc. Człowiek, który potrafi przegadać, przekonać, zaskoczyć. Poruszający się w biznesie jak ryba w wodzie, jeżeli jest tylko okazja by zarobić, to nie cofnie się przed niczym. Szybkimi ruchami rozkręca biznes i rozprzestrzenia restauracje McDonald po stanach zjednoczonych, z czasem tworząc z nich  symbol ameryki. Praktycznie to przykład amerykańskiego snu, który spada jak grom z jasnego nieba. Czy Kroc to oszust? może człowiek wizjoner? … z pewnością każdy tą osobę odbierze inaczej. Jednego czego nie można mu zarzucić to idealnego planu stworzenia czegoś wielkiego i dążenia do tego po przysłowiowych trupach. Na mapie sieci McDonald, największymi przegranymi są sami założyciele, którzy tak naprawdę zostali z niczym, gdyż z czasem nawet stracili swoje nazwisko na poczet imperium Ray’a Kroc’a.

pobrane

Przez lata sieć się rozrastała, stając się jedną z największych na świecie. Cały film tak naprawdę dźwigany jest na barkach Michaela Keatona, który po prostu bryluje na ekranie. Jest go wszędzie pełno. widząc tą postać od razu przypomniał mi się film Burtona „Sok z żuka”, gdzie Keaton grał beetlejuice’a 🙂 Moim zdaniem jest to naprawdę świetna rola, która oddaje postać Kroc’a.  Widać podczas oglądania, że aktor czuł się bardzo dobrze na planie i zagranie tej roli przychodziło mu z łatwością. Mnie to wszystko przekonywało. Film „McImperium” jest czymś co poszerzyło moją wiedzę na temat historii powstania sieci. Obraz mnie nie znudził, potrafił wciągnąć, czasem irytował, denerwował. Jednak taki jest własnie wielki biznes. Trzeba uważać na każdym kroku, gdzie i kogo się wpuszcza, gdyż można bardzo szybko samemu zostać wpuszczonym w kanał. Ten film jest ciekawą pozycją, którą chętnie poznałem. Wam także polecam, przynajmniej po to, by mieć wiedzę  skąd wszystko się wzięło. Kto na tym stracił a kto zyskał.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s