„SZTUKA KOCHANIA. Historia Michaliny Wisłockiej”

 

 

3867f7977f57f60c1631ff1e639a.1000

 

 

Michalina Wisłocka napisała książkę, która zmieniła wszystko. Ale zanim „Sztuka kochania” podbiła rodzimy rynek księgarski i zrewolucjonizowała seksualność PRL-u, jej autorka musiała przejść długą drogę. Słynna ginekolog poświęciła lata na przełamywanie konserwatywnej obyczajowości i przepychanki z bezduszną cenzurą. Opowieść o powstaniu „Sztuki kochania” Michaliny Wisłockiej to historia rewolucji seksualnej w wersji PRL.

„Sztuka kochania … „ jest filmem, który jest dla każdego. Po prostu ta polska produkcja jest udana w 100 % jak rzadko i nie jest to typowy dramat, proszę państwa w czym zawsze jesteśmy świetni. Przez prawie 2 godziny uczestniczymy w życiu tej barwnej postaci, gdyż myślę że tak można nazwać Michalinę Wisłocką. Kobieta wolna, otwarta umysłem, uczuciowa jednym słowem kolorowy ptak czasów gdzie takie zachowanie jest nie dopuszczalne. Jej walka o wolność seksualną, walka o antykoncepcję, walka o prawa kobiet w stosunku do mężczyzn była czymś, co powinno się tępić. Partia rządziła, więc mężczyźni rządzili. Nikt nie miał prawa zachwiać podstawy małżeństwa, podstawy hierarchii w relacjach męsko damskich. A jednak znalazła się kobieta, która postanowiła walczyć z systemem owych czasów bez względu na konsekwencję. Miała swoje „dziecko” które chciała wydać na świat, co tak naprawdę zrewolucjonizowało podejście do sztuki kochania , do miłości.

Film „Sztuka kochania … „ jest filmem po trochu obyczajowym, komediowym czy nawet dramatem.  Sama Michalina Wisłocka, mimo że była osobą walczącą o kobiety, starała się im pomagać na różne sposoby, to jej życie osobiste wcale nie było tak kolorowe jak by się to mogło wydawać. Kobieta z zewnątrz szczęśliwa, natomiast wewnątrz rozdarta z powodu miłości. Jej historia jest czasem przykra i bolesna. Miłość w jej życiu potrafiła być mocna i burzliwa, by na koniec ostro zranić. Reżyserka filmu Maria Sadowska w płynny i ciekawy sposób pokazuje nam historię życia Wisłockiej. Nie jest to nudne streszczenie, a ciekawa opowieść na dwóch płaszczyznach przeszłości oraz teraźniejszości.  Ta produkcja to także naprawdę świetne kreacje aktorskie, które ogląda się z przyjemnością. Sama postać Michaliny grana przez Magdalene Boczarską jest rewelacyjna. Po prostu wciąga całą sobą. Idealnie wpasowała się ta aktorka w tą postać, co sprawia, że uwielbiamy Michalinę. Na ekranie  spotkamy innych świetnych aktorów jak np. Eryk LubosJustyna WasilewskaPiotr AdamczykJaśmina PolakBorys Szyc czy Karolina Gruszka. Każda z tych postaci grana przez ww aktorów wiele wnosi do całości. Drugo, trzecia planowa rola potrafi być zapalnikiem czegoś większego, co sprawia że Sztuka kochania jest świetnym filmem.

Mogę Wam tylko polecić ten tytuł, gdyż będziecie się dobrze na nim bawić. Jest ciekawy, jest ekspresyjny, jest po prostu dobry. POLECAM.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s