„ARCYOSZUST” – „The Wizard of Lies”

 

 

bc6169fa2bc78

 

 

REŻYSERIA: Barry Levinson 2017 | 127 min | Y (15)
biograficzny, dramat
OBSADA: Robert De Niro, Michelle Pfeiffer, Alessandro Nivola,Nathan Darrow, Kristen Connolly
Bernie Madoff był jednym z najbardziej wpływowych doradców inwestycyjnych w USA. Dobra passa finansisty kończy się w grudniu 2008 roku, gdy wybucha wielki skandal z jego udziałem. Mężczyzna zostaje aresztowany przez FBI. Po trwającym niespełna rok procesie biznesmen trafia za kratki z wyrokiem 150 lat pozbawienia wolności za stworzenie piramidy finansowej. Poszkodowanych jest ok. 13,5 tys. indywidualnych inwestorów oraz organizacji. Ich łączne straty szacuje się na miliardy dolarów. Tłem historii krętactw i kłamstw Madoffa oraz jego prób zatuszowania skandalu staje się dramat żony i synów finansisty, którzy nagle stają się obiektem powszechnej krytyki. Oparty na faktach, wnikliwy dramat produkcji HBO przedstawia kulisy największego oszustwa finansowego w historii Stanów Zjednoczonych.
Za reżyserię produkcji HBO odpowiada Barry Levinson, który pełni także obowiązki producenta natomiast  scenariusz „Arcyoszusta” jest adaptacją książki Diany B. Henriques pt. „The Wizard of Lies: Bernie Madoff and the Death of Trust”, a jego autorami są Sam Levinson, John Burnham Schwartz i Samuel Baum. Dodatkową inspiracją dla twórców była także książka Laurie Sandell „Truth and Consequences”
Ten ponad 2 godzinny film przedstawia przede wszystkim upadek rodziny. Coś wielkiego trwającego ponad 16 lat, rozpada się w ułamku sekundy powodując niesamowite zniszczenia w społeczeństwie amerykańskim jak i po za jego granicami. Bernie Madoff, człowiek który uważany był za godnego zaufania, człowiek który stał na straży praworządności finansowej w Stanach Zjednoczonych, członek wielu komisji finansowych w kraju, był wielkim oszustem, który zagrał na nosie wielu wielkim nazwiskom finansjery amerykańskiej topiąc ponad 50 miliardów dolarów. Wszystko ma swój kres i też taki dopadł Madoff’a. Niestety, co gorsze odbiło się to mocno na rodzinie, która nie miała zielonego pojęcia o przekrętach, a co gorsza nieświadomie czerpała z tego korzyści. W filmie zobaczymy Roberta De Niro w roli głowy rodziny oraz Michelle Pfeiffer w roli jego żony. Sam film jest pewnym okresem wyciętym z całości. Moment, gdy wszystko zaczyna się walić i rodzina dowiaduje się o wszystkim co miało związek z budowanie tej finansowej piramidy. Barry Levinson w dość spokojny ale i szczegółowy sposób przedstawia nam poszczególne etapy całego procederu trwającego kilkanaście lat. Ukazuje człowieka, który w momencie swojego upadku stara się jeszcze zabezpieczyć bliskich współpracowników jak i rodzinę, jednak dzieje się to bezskutecznie. Całkowite pogodzenie się Berniego z sytuacją. powoduje iż całość spada na rodzinę, która zaczyna odczuwać nacisk opinii społecznej. Rodzą się pytania – jak to jest możliwe, że nie wiedzieli?! Czy brali w tym udział?! Muszą ponieść karę?! Przez kilka lat Jego synowie jak i żona odczuli mocno piętno całej afery na własnej skórze, to wszystko doprowadziło do różnych sytuacji. Inną kwestią, która odbiła się wielkich echem to fakt, iż nigdy opinia publiczna nie dowiedziała się całej prawdy. Stało się to poprzez przyznanie się Madoffa do wszystkich zarzucanych mu czynów, co spowodowało że przestał obowiązywać  status domniemania niewinności, a co za tym idzie wszystko odbyło się bez procesu, skazując Berniego na 150 lat więzienia.
Nie chcę Wam też wszystkiego zdradzać, by w jakiś sposób ten obraz stał się dla Was interesującym. Może i nie wszyscy słyszeli o tej sprawie z 2008 roku i jest ona obca. Jednak myślę, że warto zobaczyć ten film, by poznać kulisy największego przekrętu finansowego od wielu, wielu lat. Jest to typowy dramat, który nakręcony został w spokojnej atmosferze bez wielkich zrywów. Jeżeli takie filmy Wam się podobają, to będzie to tytuł dla Was.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s