„Dunkierka” – „Dunkirk”

 

 

CXcDNvlWQAEXPJL

 

 

W skrócie można opisać ten film tak … „Dunkierka” rozpoczyna się sceną, w której wroga armia otacza setki tysięcy Brytyjczyków i aliantów.  Uwięzieni na plaży między morzem a siłami przeciwnika muszą stawić czoła niemożliwemu. Jednak tak naprawdę, ten film trzeba zobaczyć, by zrozumieć znaczenie tych słów. Po wczorajszym nieudanym seansie, dzisiaj odbiłem to sobie z nawiązką, wybierając się na najnowszy film Christophera Nolana. Reżysera, chyba nie trzeba zbytnio przybliżać, gdyż myślę że znany jest wielu widzom. Człowiek, który tak naprawdę sprawdza się w każdym gatunku i wie w jaki sposób ma poprowadzić każdą kolejną historię. Takie tytuły jak ” Memento” , „Bezsenność ” , „Prestiż ” , „Mroczny Rycerz ” , „Incepcja ” czy „Interstellar” są znane prawdopodobnie wszystkim. Każdy z tych filmów to inna historia, to inny gatunek, to inny widz. Tym razem dostajemy coś innego, coś nowego, coś na nowym poziomie. „Dunkierka ” to film bazujący przede wszystkim na świetnych ujęciach, doskonałych zdjęciach oraz niesamowicie ciężką i niespokojną muzyką, która skomponowana przez  Hansa Zimmera potrafi wbijać w fotel. Nolan w swoim filmie ukazuje nam ostatnie godziny „porażki”, jaka dotknęła aliantów i anglików.  Ten tytuł jest  o strachu, śmierci i walce z czasem, czyli o czymś, czego człowiek boi się najbardziej. W tej sytuacji, tego czasu naprawdę im brakowało na tej plaży i  ta perspektywa nieznanego budzi największe przerażenie. Oglądając każdą kolejną minutę, słyszymy coraz szybsze tykanie zegara i głos, który wypowiada w naszych głowach jedną i tą samą kwestię –  „Nigdy się nie poddamy i walczyć będziemy do ostatniej kropli krwi”. Ktoś powie  – leci patosem. Owszem, jednak w tym patosie wyczuwa się dumę oraz zadowolenie z tego, iż robi się wszystko po coś i dla kogoś.

04

Twórca stawia na siłę przekazu, co jest naprawdę mocną stroną tego filmu. Wszystko zostaje zamknięte w określonej pętli czasu i podzielone na trzy spojrzenia, które widzimy z różnych perspektyw. Wydarzenia chwili dzieją się w powietrzu, na morzu oraz na lądzie. Widziane różnymi oczyma historie, które budzą nadzieję w sytuacjach bez wyjścia. Jednostkowe dramaty łączą się tutaj w jedną całość, tworząc obraz ludzi którzy mimo straconej nadziei robią wszystko by przetrwać, nawet wtedy gdy już nie ma nadziei. Tutaj bardzo często słowa nie są potrzebne, gdyż obraz zaspokaja wszystkie potrzeby widza. Film jest tak zrobiony, iż emocje potrafią sięgać zenitu poprzez wpatrywanie się w ekran i chłonięcie wydarzeń dziejących się w danej chwili. Czasem mamy wrażenie, iż film jest zrobiony w poetycki sposób, co jeszcze bardziej odciska piętno tej tragedii. Walka o przetrwanie, determinacja, duch przeżycia za wszelką cenę , to właśnie jest Dunkierka Nolana. Zostajemy odurzenii i wciągnięci w bezlitosny stan wojny.

Dzięki doświadczeniu tego reżysera, nie otrzymuje kolejnego typowego filmu o tematyce wojennej. Tutaj mamy coś więcej i to co każdy wyniesie z tego obrazu jest indywidualnym podejściem do tego tematu. Dla mnie jest to naprawdę dobra i mocna pozycja, która robi wrażenie. Polecam nową odsłonę Christophera Nolana.

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s