„Lekarstwo na życie” – „A Cure for Wellness”

 

 

movie-A-Cure-for-Wellness-cover-354

 

 

Ambitny młody pracownik wielkiej korporacji otrzymuje zadanie przewiezienia szefa swej firmy z idyllicznego, ale i tajemniczego ośrodka odnowy biologicznej, położonego w malowniczym zakątku w szwajcarskich Alpach. Ośrodek oferuje lekarstwo na wszelkie problemy i bolączki współczesnego świata, ale na miejscu okazuje się, że nic nie jest tym, czym mogłoby się wydawać. Bohater odkrywa mroczne sekrety i musi walczyć, by ocalić życie – i zdrowie psychiczne.

 

KINÓWKI.pl

 

Reżyser tego tajemniczego obrazu Gore Verbinski przenosi nas w swój świat pewnej mrocznej baśni. Firmowany jest jako horror, jednak ja do końca tak bym go pod to nie podciągał. Film bez dwóch zdań kupił mnie w całości jako widza. Jak wspomniałem wcześniej nie nazwałbym go horrorem, lecz bardziej poszedłbym w kierunku  mrocznej baśni na pograniczu snu czy też pewnego niezrozumiałego szaleństwa. Wszystko to za sprawą niesamowitych zdjęć, które w tym filmie są wręcz ujmujące. Do tego dochodzi niesamowity  klimat surowości szwajcarskich gór oraz wnętrza tego „sanatorium – szpitala”, potrafią wzbudzić niemałe przerażenie u oglądającego. Cała ta wymyślona historia, może trochę w moim mniemaniu naciągana,  trzyma się jednak kupy i widz się nie gubi, a to jest dosyć istotne. Świetne kino rozrywkowe i pod takim względem należy je oceniać. Całość nie jest krótka i trzeba się przygotować na prawie 2 godziny 30 minut filmu. Jak na taką długość, reżyser musi tak prowadzić akcję, by widz się nie znudził a nie każdy to potrafi. Na szczęście Verbinskiemu udaje się przykuć uwagę bez zmęczenia tematem. Historia jaką otrzymujemy jest dosyć tajemnicza i w trakcie jej trwania co rusz się komplikuje, otwierając przed nami kolejne drzwi ze wskazówkami. Niby spokojne sanatorium, położone wysoko w górach, dookoła rozprzestrzeniają się wspaniałe widoki, czego można chcieć więcej, by wypocząć lub wyzdrowieć. Podstawą tego wszystkiego jest woda, która ma podobno wspaniałe właściwości lecznicze. Dzięki temu w to miejsce przybywają bogaci tego świata, którzy chcą się oddać kuracjom zdrowotnym. Samo miejsce nie jest przypadkowe i kryje pewną niechlubną tajemnicę. Jest ona jednak strzeżona na tyle dobrze, iż znają ją nieliczni. Młody człowiek, który znajduje się w tym miejscu w określonym celu, w miejscu gdzie jest tylko gościem, nagle staje się pacjentem. Jak do tego doszło? Jego życie przestaje być pod kontrolą, a stoi za tym doktor Volmer, który zarządza całym tym majątkiem. Czy w takim wspaniałym baśniowym klimacie można zwariować? Czy umysł może funkcjonować normalnie? Nagle z człowieka zdrowego na umyśle, można stać się szalonym pacjentem z urojeniami. To wszystko w murach tego szpitala, który wciąga niczym bagno. Prawda? Jaka prawda! przecież tutaj nic się niedzieje. Wszyscy są z własnej woli w sanatorium i nikt nikogo nie trzyma na siłę, a jednak coś jest nie tak. Niby każdy jest szczęśliwy, a zachowuje się jak by był pod presją pewnej tajemniczej mocy. W tym całym dziwnym świecie pojawia się tajemnicza Hannah, która jak się okazuje jest kluczem do wszystkiego. Jednak by zrozumieć wszystko nasz główny bohater Lockhart musi przejść długa drogę, by uwolnic się z panującego na miejscu obłędu.

„A Cure for Wellness”  to film dość specyficzny w swoim przekazie, który może nie do każdego dotrzeć. Wizjonerskie podejście reżysera, tworzy z tego obrazu pewną poetycką przestrzeń mroku i przerażenia, a to wszystko ubrane jest w spokojny klimat sielanki.  Woda, woda, woda …. o nią właśnie chodzi. Przecież to tylko woda. Źródło życia na ziemi. W takim razie przekonajmy się czym jest woda z wtym miejscu położonym tak wysoko w górach. Zapraszam do świata, gdzie sielanka może zmienić się w szaleństwo. Naile pozwolisz by Tobą owładnęło?

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s