„Operacja Anthropoid ” – „Anthropoid”

 

 

Anthropoid-Poster

 

 

Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia operacji „Anthropoid”. Czechosłowacki  rząd emigracyjny w Londynie wydaje rozkaz zlikwidowania Reinharda Heydricha, określanego mianem kata Pragi. Z tą niezwykle ważną i tajną misją, do stolicy zostaje przerzuconych dwóch cichociemnych, Czech Jan Kubiš  i Słowak Jozef Gabčik . Wsparcia i schronienia udziela im Ladislav Vaněk, przewodniczący lokalnego ruch oporu, a także cywile, nie zawsze świadomi wagi, charakteru oraz konsekwencji planowanej operacji.

Historia, która jest całkowicie w moich klimatach. To że interesuję się historią już zapewne nie raz wyciągnęliście z tego bloga. Tematyka wojny i postaci z nią związanych zawsze mnie pociągała. Tym razem udało się zobaczyć tytuł zwiazany z ówczesną Czechosłowacją i czasami gdy została ona „oddana” całkowicie pod władanie Niemców. Wszystko dotyczy operacji, która była jedyną tak udaną w czasie trwania całej wojny. Chodzi mi w tym momencie o zamach na wysokiego rangą urzędnika niemiec. Było wiele zamachów w tym na samego Hitlera, jednak zawsze kończyły się one niepowodzeniem. Czechosłowacki Rząd na emigracji wydaje rozkaz zlikwidowania Reinharda Heydricha. Był to trzeci po Hitlerze człowiek, który budził strach. To właśnie on stoi za pomysłem eksterminacji Żydów. Zwany KATEM Lub RZEŹNIKIEM. Człowiek nie mający skrupułów. To właśnie On stanowił prawo w Czechosłowacji. Za jego „panowania” było rozstrzelanych wielu czechosłowaków. Ruch oporu, który działał na tych terenach, nieszczęśliwie zostawał stopniowo likwidowany. Niestety siła uderzeń tego człowieka była wielka. Niemcy kontrolowali wszystko i wszystkich. Tak narodził się pomysł akcji, która przeszła do historii.

„Anthropoid”  w reżyserii Sean Ellis, to film zwięzły, wartki, konkretny. Jest cel, który należy osiągnąć za wszelką cenę. Nie ważne jak zakończy się cała akcja, plan musi zostać wykonany. Przez te 2 godziny filmu siedzimy jak na szpilkach uczestnicząc w przygotowaniach do całej akcji, a następnie we wszystkim tym co dzieje się po ataku na Reinharda. Po części udany zamach, po części nie. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć wydarzeń, które niespodziewanie wyjdą na wierzch. Niestety konsekwencje tego wydarzenia były również bardzo dotkliwe dla mieszkańców samej Pragi jak i grupy zamachowców. Historia straszna, przerażająca, tak jak cała wojna. Wiele historii, które tworzą całość. Z jednej strony strach z drugiej strony duma i walka o wolność, bez względu na konsekwencje. Nie będę Wam opowiadać tej fabuły, gdyż mimo że może ją znacie to gdzieś Was może zaskoczyć. Prawdziwa historia, która wydarzyła się w murach Pragi, wstrząsa ale i daje nadzieje. Człowiek siedząc w fotelu, oglądając takie filmy, naprawdę dziękuję, że nie doświadczał takich momentów jakie miały miejsce te 70 lat temu. „Anthropoid”  to film warty zobaczenia i poznania kulis tego zamachu, który koniec końców dał skutek śmiertelny potworowi jakim był Reinhard Heydrich. Ku mojemu zaskoczeniu w filmie zobaczymy także naszego rodaka w tej międzynarodowej obsadzie. Marcin Dorociński jako Ladislav Vaněk. Człowiek stojący na czele ruchu oporu. Rola fajnie zagrana i idealnie pasująca do całości obok innych znakomitych nazwisk. Jeżeli takie historie, które zostały napisane przez życie Was interesują, to polecam ten tytuł, gdyż jest warty uwagi.

 

 

Jedna myśl na temat “„Operacja Anthropoid ” – „Anthropoid”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s