„Botoks” – to leczenie może grozić śmiercią!

 

 

1234

 

 

Może na wstępie opis dystrybutora, który coś tam przybliży, a potem moje słowa …

Szpital ukazany w „Botoksie” to nie fikcja z popularnych seriali czy folderów prywatnych sieci medycznych. To zakład pracy, gdzie codziennie wylewa się krew, pot i łzy. W jego murach splatają się losy czterech kobiet. Daniela (Olga Bołądź) pracę w służbie zdrowia zaczyna jako ratowniczka medyczna, jeżdżąc na akcje z bratem Darkiem (Tomasz Oświeciński). Poddając się licznym zabiegom medycyny estetycznej, z brzydkiego kaczątka zmienia się w bezwzględną, odnoszącą sukcesyprzedstawicielkę koncernu farmaceutycznego. Magda (Katarzyna Warnke) jest ginekologiem położnikiem. Swoją renomę zbudowała jako etatowa specjalistka od aborcji. Gdy sama zachodzi w ciążę, jej konflikt z ordynatorem (Janusz Chabior) wchodzi w dramatyczną fazę i zwierzchnictwo szpitala próbuje pozbawić ją pracy. Poukładany świat cenionej chirurg – Patrycji (Marieta Żukowska) rozsypuje się, gdy kobieta dowiaduje się o zdradzie męża. Podkopane poczucie wartości popycha ją w kierunku ginekologii estetycznej i kobiecego libido. Swoje odkrycia Patrycja chce sprawdzić w związku z metroseksualnym Michałem (Piotr Stramowski), który jest zaprzeczeniem mężczyzny. Beata (Agnieszka Dygant) to lekarka SOR-u, która w wypadku motocyklowym traci narzeczonego. Samotna kobieta uśmierza ból, uzależniając się od silnych leków opioidowych, które wykrada w szpitalu. Wówczas poznaje Marka (Sebastian Fabijański), sanitariusza, który ukrywa przed światem własny sekret.

Od momentu premiery filmu minęło trochę czasu. Ja postanowiłem przeczekać te kilkanaście dni, by nie siedzieć w wielkim „ścisku”  na sali kinowej. Film mam już za sobą, a co za tym idzie mam już swoje zdanie na temat całości. Do tej pory słyszałem tylko opinie innych ludzi. Słyszałem jaki ten obraz jest obrzydliwy lub jaki wspaniały i prawdziwy. Słyszałem o tym jak to ludzie w trakcie projekcji wychodzą z sal kinowych. To wszystko jednak musiałem przeżyć na własnej skórze i zweryfikować po swojemu. Zazwyczaj opisuje dany film od razu na gorąco, wszystko po to, by moje emocje które towarzyszą danemu obrazowi przelać w tego bloga. Jednak czasem zdarza się tak, że warto przeczekać jeden dzień, by spokojnie popatrzeć na to co się widziało bardziej z boku. Takim filmem jest właśnie dla mnie „Botoks”.

plakat-botoksu-432154-GALLERY_600 58f10376fb4629f4601bc82df9069e10 96ab9c833baf2ac5849af6dbec7162c3

Patryk Vega znany z takich tytułów jak „Służby specjalne” czy seria „PitBull” idzie o krok dalej i pokazuje czystą otaczającą nas wszystkich prawdę bez pięknych ozdobników. W tym przypadku nie jest potrzebne kolorowe opakowanie, by zamydlić komuś oczy. W tym przypadku uderza się widza prosto między oczy. Odczujesz ból, odczujesz strach, odczujesz niesmak, odczujesz obrzydzenie, odczujesz smutek …. to, co Ty odczujesz zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Zasiadając w kinie, w swoim wyznaczonym fotelu na te 2 godziny 15 minut, nie myśl sobie że dostaniesz płytką historię, która ma Ciebie zrelaksować. Tutaj życie wchodzi w kino oraz kino wchodzi w to życie. Twórca całości Pan Vega, tym razem  z o wiele lepszym skutkiem niż w np. „Pitbullach” prowadzi wielowątkową opowieść. Tak wszystko idealnie trzyma w ryzach, iż całość tylko się przeplata tworząc idealną opowieść tej beznadziejności życia, na które często mamy lub też często nie mamy wpływu. Wszystko zależy od tego w jakim momencie czasu i przestrzeni się znajdziemy.

„Botoks” to film, który moim zdaniem, powinien zobaczyć każdy bez względu na płeć. Sam temat jest jak najbardziej na czasie, gdyż akurat w tym okresie było o nim głośno. Ta wielowątkowość polega na umiejscowieniu wielu bohaterów w wielu sytuacjach bardzo życiowych dotykających sfer życia codziennego. Służba zdrowia, temat jak najbardziej bliski każdemu praktycznie w naszym kraju. Podejście do in vitro, do aborcji, do zmiany płci, do korupcji, do tolerancji oraz na koniec do wiary. To wszystko tworzy stan zapalny tego filmu. Każda historia z osobna dotyczy czegoś bardzo istotnego dla każdego z osobna. Szczęście i dostatek, miesza się z biedą i tragedią. Życie przenika śmierć. Obojętność zahacza o zainteresowanie. Pieniądz niszczy prawość. Jeden świat, świat lekarzy, świat medycyny, świat który powinien być opoką dla każdego człowieka, jest czymś niczym czarna dziura nieprzeniknionej bezsilności w postaci czystego zła. Jeżeli mamy to nieszczęście znaleźć się w tym świecie, to nie możemy być pewni jakie konsekwencje mogą nastąpić.

5e58ed0aed62840694f667e5b364780e 88535f1b0556af472695cea127ddd959 Botoks-Patryka-Vegi-na-plakatach-filmu

Parszywy świat, parszywe życie. Ile trzeba zrobić, by wyjść z pewnego kręgu i stanąć obok mówiąc – udało mi się! Do jakich poświęceń jesteśmy zdolni, by dojść do celu. Jakich środków musimy użyć, by zatrzeć ślady uchybień czy błędów. Świat w Botoksie, to świat który nas wszystkich otacza. Przymykamy oczy, gdyż i tak na to nie mamy wpływu. Można o tym pisać, można o tym mówić, jednak to wszystko nie zmienia niczego. Koło toczy się dalej i ma się bardzo dobrze. Jeżeli jednak coś się nie podoba, to zawsze możesz z niego wysiąść, ale to może kosztowac Ciebie naprawde wiele. Bohaterowie w tym filmie to zwykli ludzie którzy są po różnych stronach barykady. Los potrafi się odwrócić w najmniej oczekiwanym momencie i tym sposobem nagle wszystko potrafi zamienić się rolami. Vega idealnie stworzył postaci, które rewelacyjnie zostały odegrane. Aktorzy, którzy biorą w tym udział po prostu wyczuli to wszystko, co chce przekazać twórca tym filmem. Każdy świetnie tworzy kreacje, które przybierają ludzką twarz, a duszę wyczuwamy diabelską. Nie będę już wymieniał tutaj aktorów, gdyż widoczni są w tagach tego wpisu. Każdy znajdzie tutaj postać dla siebie. Nawet napiszę więcej, w tym filmie każda rola jest dla każdego, wszystkie tworzą jedność.

Obraz Vegi to przede wszystkim film, który tak naprawdę jest o kobietach, które żyją w męskim świecie. Świecie, który jest przez mężczyzn zdominowany w każdej strukturze życia. Nie ważne co by się działo, nie ważne co należy zrobić, zawsze górą jest mężczyzna. Po obejrzeniu tego filmu myślę, że zrozumiecie co mam na myśli. Uprzedmiotowienie kobiety w tym świecie jest wręcz mocno nakreślone przez reżysera, ale czy z drugiej strony tak nie jest? Wielu mężczyzn uważa, iż kobieta nie jest równa mężczyźnie – dlaczego?  czy boi się zagrożenia? Wykształcenie, status społeczny, zdolności … to i tak w niczym nie pomoże, gdy jesteś kobietą w świecie mężczyzn. Wszystko traktowane jest z góry. Wiele wątków w filmie, które zobaczycie, są przełożeniem życia na ekran kinowy. Ten film napisało życie, a Vega po prostu je idealnie wyłapał i ubrał w odpowiedni obraz.

Mógłbym się tak rozpisywać na temat tego co widziałem na ekranie kinowym i rozbijać sceny na częsci. Jednak zostawię to Wam. Tym którzy Botoksu jeszcze nie widzieli. Sami oceńcie, sami pozwólcie emocją zadziałać. Podczas seansu na którym byłem, ludzie także wychodzili. Znaleźli się tacy, którzy najwidoczniej po 30 minutach nie dali rady albo stwierdzili że szkoda im czasu na ten obraz. Nie mi to oceniać. Osobiście uważam, że jest to coś w polskim kinie czego naprawdę brakuje. Vega to ma, ma tego pazura, ma wizję by pokazać to w sposób taki, aby widzem targały emocje.

BOTOKS to mocna pozycja. Polecam.

 

 

Jedna myśl na temat “„Botoks” – to leczenie może grozić śmiercią!

  1. Ja wybrałem się do kina ze względu na Piotra Stramowskiego, którego bardzo cenię. Podoba mi się jego styl, dlatego często się nim inspiruję 🙂 sam film – niestety, nie moje klimaty… Nieco więcej wymagam od kina, ale oczywiście to rzecz gustu 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s