„Krąg” – „The Circle”

 

 

51527788939634514080

 

 

Mae Holland (Emma Watson) zostaje zatrudniona w Kręgu – najpotężniejszej na świecie firmie internetowej. Jest zafascynowana jej nowoczesnością, rozmachem oraz osobą wizjonerskiego założyciela – genialnego Eamona Baileya (Tom Hanks). Z czasem praca w Kręgu pochłania dziewczynę bez reszty, a jej rola w korporacji ewoluuje w niepokojący sposób. Stając się pionkiem w przewrotnej grze Baileya, Mae nie dostrzega zagrożeń, jakie rodzi miejsce zatrudnienia. Dopiero gdy odkrywa przerażającą prawdę o Kręgu, zrobi wszystko, by wyrwać się z macek organizacji. Nie ma jednak pojęcia, jak daleko sięgają wpływy pracodawców i ich potęga inwigilacji.

„The Circle” to film, który tak naprawdę już nie odbiega od rzeczywistości. The Circle to rzeczywistość. Co gorsza, ta rzeczywistość robi się coraz to bardziej niebezpieczna. Tak naprawdę nie zastanawiamy się gdzie się logujemy, gdzie zakładamy konta, z czego korzystamy. Technika tak poszła do przodu, że stała się dla nas codziennością, pomagając nam w funkcjonowaniu. Firmy które są zaangażowane w rozwój techniki, tylko i wyłącznie na tym korzystają, a przy tym trzymają każdego z nas w swoich rękach. Dlaczego? Nie trzeba się zbytnio zastanawiać ile to naszych prywatnych danych pozostawiamy na różnych stronach i to wszystko bez przymuszania. Chodzi o to by być, po prostu być. W tych czasach nie wystarczy być tylko fizycznie, teraz wypada być także wirtualnie. Pokazujemy różne momenty swojego życia każdemu, kto tylko chce nas zobaczyć. O tym właśnie jest „Krąg” , który ukazuje pewne mechanizmy kontrolowania społeczeństwa, kontrolowania państw, kontrolowania polityki … tak naprawdę, dzięki takim rozwiązaniom można kontrolować wszystko i wszystkich na całym świecie. Przypuszczam, że od tego nie da się uciec, nie da się już teraz funkcjonować. Wyobrażacie sobie moment, gdyby ktoś wam kazał odstawić wszystko? Telefon komórkowy, laptopa, tablet … po prostu odsunąć się od rzeczywistości wirtualnej. Zapewne nie było by łatwo.

„The Circle” ukazuje pewien mechanizm funkcjonujący w świecie. Mechanizm, który każdego dnia się rozwija, ewoluuje dzięki ludziom, którzy chcą się wykazać i obmyślają co rusz nowe kierunki działań na różnych płaszczyznach. Prywatność przestaje istnieć, prawa osobiste przestają istnieć, a to wszystko w imię bezpieczeństwa życia oraz zdrowia. Jak to ładnie brzmi, prawda? Przecież wszystko można wytłumaczyć, dlaczego podejmuje się pewne kroki. W tych czasach gdzie bezpieczeństwo jest bardzo zachwiane, technika może pomagać, dzięki temu wszystkie firmy mające z tym styczność rozszerzają swoje działalności bez jakichkolwiek granic.

Można powiedzieć, iż ten film jest na czasie, a temat bardzo przyswajalny. Obserwujemy jak młoda osoba, która z radością wkracza w nowy dla siebie świat, zaczyna zauważać po drodze, jak łatwo można stracić własną tożsamość będąc częścią sieci. Coś, co wydaje się z początku czymś wspaniały, z czasem może stać się kulą u nogi. W filmie zobaczymy dwójkę aktorów z różnego pokolenia, Emma Watson oraz Tom Hanks. Dwa różne światy, dwa różne kierunki spojrzenia na rzeczywistość. Każdy z nich ma swój punkt widzenia i co z czasem widoczne różne cele. Kto na tym dobrze wyjdzie? Kto stanie się lepszy w tym wyścigu, którego tak naprawdę nie ma. Mam tylko zastrzeżenie co do długości filmu, gdyż uważam że jest jednak trochę za długi. Spokojnie mógłby trwać 90 minut, a nie 120 minut. Niepotrzebnie często przegadany, co może dłużyć nam całą historię. Suma sumarum jednak historia na swój sposób jest ciekawa i jeżeli ktoś lubi takie historie, to może zobaczyć ten tytuł.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s