„MAIGRET I NOC NA ROZDROŻU” – „Maigret: Night at the Crossroads”

 

 

Maigrets-Night-At-The-Crossroads-2017-e1493489281175

 

 

Legendarny francuski detektyw Jules Maigret (Rowan Atkinson) przesłuchuje mężczyznę podejrzanego o zabójstwo handlarza diamentami. Niestety, z braku wystarczających dowodów musi go wypuścić. Śledczy postanawia jednak pojechać za nim na słynne Rozdroże Trzech Wdów, gdzie mieszka. Pozostałe domy zajmują: agent ubezpieczeniowy oraz właściciel stacji benzynowej. Maigret jest przekonany, że w jednym z tych trzech domów jest morderca.

Trzeci film o detektywie Maigret już za nami. Po raz kolejny mogłem wejść w mroczny świat sennej rzeczywistości tego znanego francuskiego detektywa, który prowadzi własne śledztwa według odpowiednich do sytuacji reguł. Dla przypomnienia, którzy nie pamiętają lub też nie znają … Komisarz Jules Maigret, to postać literacka, jest głównym bohaterem serii powieści  i opowiadań kryminalnych autorstwa Georges’a Simenona. Cały cykl poświęcony komisarzowi Maigretowi składa się z 75 powieści i 28 opowiadań, napisanych w latach 1929-1972. Można tylko sobie wyobrazić, iż w samej Wielkiej Brytani oraz Francji ma wielu zwolenników, więc gdy tą rolę otrzymał Atkinson, to trochę zawrzało. Jednym z producentów wykonawczych serii został syn pisarza – John Simenon. Również gdy usłyszał, że to Atkinson zagra Maigreta jęknął: „Oni chyba zwariowali!”. Później się jednak do niego przekonał, i stwierdził że  wybór był trafny. Sam aktor w jednej wypowiedzi o swojej roli – „Gdy powiedziałem Richardowi Curtisowi, że dostałem rolę Maigreta, odpowiedział: „Wiesz, że to pierwszy raz, gdy będziesz grał kogoś podobnego do siebie” – mówiąc te słowa, Atkinson uśmiechał się z przekąsem”.

Zawsze powtarza się, iż aktor który jest komikiem w świecie filmu, w rzeczywistości jest powściągliwym poważnym ponurakiem. Nie każdy aktor tego pokroju ma możliwość pokazania swojej drugiej „prawdziwej” twarzy. W tym przypadku Pan Atkinson dostał tą szansę i uważam osobiście, że jest to strzał w dziesiątkę. Ważne w tym wszystkim jest również to, iż producenci nie chcieli uwspółcześniać serii z Maigretem, tak jak postąpiono już z Sherlockiem Holmesem. Tu nie ma komórek i nowoczesnej techniki dochodzeniowej. Liczy się spotkanie człowieka z człowiekiem, to wszystko buduje odpowiednie napięcie.

MAIGRET: NIGHT AT THE CROSSROADS „ to kolejne ponad 100 minut historii, która wciąga swoją tajemniczością. Do samego końca nie wiemy, kto stoi za zbrodnią. Mamy wielu podejrzanych oraz wiele tropów i tylko ten jeden jest prawdziwy. Komisarz Maigret, nie da się jednak wyprowadzić w pole i według własnej dedukcji sytuacji krok po kroku dochodzi do prawdy. Jeżeli lubicie dobrze zrobione kryminały z sennym klimatem, to ten cykl jest dla Was. To naprawdę dobrze się ogląda.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s