„Kryptonim HHhH” – „HHhH”

 

 

103473_w5

 

 

Prawdziwa historia człowieka, który skrywał największe tajemnice III Rzeszy. Każda władza potrzebuje kogoś, kto pozostanie w cieniu i zatroszczy się o jej sekrety. Reinhard Heydrich skrycie pracuje nad stworzeniem siatki szpiegowskiej na ogromną skalę. W tajemnicy powstaje tajna organizacja, która zmieni bieg historii i wpłynie na losy milionów. Ale człowiek, w którego rękach spoczywają niebezpieczne tajemnice, staje się zagrożeniem również dla swoich przywódców.

Jakiś czas temu pisałem o tej samej historii w innym obrazie o tytule „ANTHROPOID” ( https://bierkisztuki.wordpress.com/2017/10/01/operacja-anthropoid-anthropoid/) z roku 2016 w reżyserii Sean Ellis. Po roku inny reżyser Cédric Jimenez powraca z tą samą historią, ale pokazaną trochę inaczej, z innej perspektywy. Mnie oczywiście takie tematy przyciągają, więc i ten tytuł musiałem zobaczyć. „HHhH” pokazuje nam trochę więcej z życia Reinharda Heydricha. Ukazuje kim był i jak dochodził do władzy. Jak uformował organizację SS. Poznajemy jego przyszłą żonę oraz jego rodzinę. Jednym słowem poznajemy drogę formowania potwora okresu  II Wojny Światowej. Człowieka, który stał się poprzez swoje czyny, drugą osobą po Hitlerze w Niemczech. To właśnie On stoi za ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej. Film trwający 2 godziny jest podzielony na dwie części. Nie skupia się tylko jak w przypadku poprzednika na jednej sprawie. Pierwsza połowa to zarys postaci Heydricha oraz jego otoczenia, druga natomiast to przygotowania do akcji czeskiego ruchu oporu, celem usunięcia Protektora w zamachu. Doskonale wszyscy wiemy, jak się to skończyło i jakie straszne skutki przyniósł ten zamach. Mimo, że zamach się udał i koniec końców Reinhard zmarł w szpitalu z powodu licznych obrażeń , to ludność w czechosłowacji poniosła tego olbrzymią karę. Największą była „zemsta” na mieszkańcach wsi Lidice. Praktycznie zrównano tą miejscowość z ziemią.

Jaki jest obraz „HHhH” – czy jest lepszy od poprzednika? Uważam, że niestety nie. Przez to, że jest mocno wyczuwalny podział w filmie, to gdzieś zatracono spójność historii którą chciano przekazać widzowi. Do końca miałem wrażenie, iż reżyser nie potrafi się zdecydować o czym chce nakręcić film. Czy o postaci Protektora czy też o przygotowaniach do samego zamachu. To niezdecydowanie było dla mnie dosyć wyczuwalne i przez to film potrafił się dla mnie ciągnać jak flaki z oleju. Z pewnością jest to jakaś dodatkowa historia tego człowieka, nazywanym przez Hitlera – ” Człowiekiem o żelaznym sercu” – ale nie jest ona na tyle wciągająca, by móc powiedzieć, to naprawdę świetne kino. Film, który po prostu jest kolejną pozycją o zbrodniarzu wojennym, jako jedynym, który zginął w zamachu na życie z rąk ruchu oporu.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s