BEKSIŃSKI NIEZNANY // BIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA we WROCŁAWIU

beksinski13

Myślę, że kogoś takiego jak Zdzisław Beksiński nie trzeba nikomu przedstawiać. Można wręcz rzec „Człowiek Orkiestra Sztuki”. Człowiek, który wyprzedzał swoją epokę poprzez różnego rodzaju wizje artystyczne. Przez wielu krytykowany, przez wielu uwielbiony. Sztuka tego człowieka zawsze wychodziła po za ówczesne ramy, jakie panowały w danym okresie. Beksiński postrzegał świat po swojemu i dawał temu upust w różnej postaci, od szkiców po malarstwo, od rzeźby po grafikę komputerową. Zawsze to była forma, która przykuwała uwagę krytyków jak i odbiorców indywidualnych. Potrafiła budzić skrajne emocje, ale co ważne, zawsze to były jakieś emocje. Zdzisław Beksiński gdyby tylko mógł, to zamknąłby się ze swoimi wszystkimi pracami w jednej przestrzeni i nigdy nie ukazywał by ich światu. Na szczęście stało się inaczej i do dnia dzisiejszego możemy podziwiać różne formy stworzone przez tego , tak naprawdę bardzo skromnego artystę. By zobaczyć naprawdę wiele z prac Beksińskiego, to musielibyśmy wybrać się do Sanoka, gdzie na Zamku jest wielka galeria poświęcona pracom tego artysty. Sanok, to miasto Zdzisława Beksińskiego, co czuje się na każdym kroku. W tym roku mamy jednak wielkie szczęscie, by zobaczyć pewien etap twórczy, poprzez objazdową wystawę o tytule „Beksiński Nieznany”. Po Warszawie, Trójmieście, Krakowie, Rzeszowie, Łodzi i wielu innych polskich miastach, przyszedł czas na stolicę Dolnego Śląska. Od 10 listopada do 10 grudnia 2017 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej można już podziwiać zbiór ponad stu prac Zdzisława Beksińskiego. Ta niezwykła wystawa obejmuje fotografie, fotomontaże oraz grafiki komputerowe mistrza wyobraźni. Oprócz tego, samemu wydarzeniu towarzyszą  wykłady multimedialne, prezentacje filmów dokumentalnych o artyście oraz pokazy wirtualnej rzeczywistości.

beksinski2

Naprawdę należy zwrócić uwagę na to, iż całe to wydarzenie daje szansę obejrzenia fotografii  z okresu 1955-1960, jak i  fotomontaży oraz grafik komputerowych z lat 1996-2004. Dodatkową atrakcją, nie zawsze spotykaną, jest możliwość wejścia w głąb obrazów artysty poprzez wykorzystanie technologii Virtual Reality. W jednym momencie stajemy się częścią wyobraźni Beksińskiego. Każdy widziany przez nas obraz staje się częścią nas samych, a oprawa muzyczna jaka towarzyszy tej podróży wbija widza jeszcze głębiej w otchłań nieznanej przestrzeni. Po tego typu wystawach nie chodzi się przelotem. Tutaj każdy obraz przedstawiony przez artystę, przykuwa uwagę i wciąga wołając do siebie. Każda kreska, każde ujęcie, każdy kolor, to coś co każe się zatrzymać i delektować się tą chwilą. Pokaz filmów dokumentalnych, które przedstawiane są w przestrzeni wystawy, dodatkowo działa na nasze wyobrażenie danego dzieła.  Gdy słyszymy krótką historię powstania, już sami sobie staramy to wyobrazić, z czego coś mogło powstać, a może z początku zamysł był inny? Tak właśnie pracował Beksiński, nigdy do końca nie wiedział, jaki będzie finał ostateczny.

Zdzislaw Beksiński Zdzisław-Beksiński-1976-pełzająca-śmierć-oryginał-obrazu

Każda praca wynikała z czegoś. Ta wystawa to niezwykła podróż poprzez wiele etapów tego człowieka. Mamy możliwość zobaczenia, jak zmieniało się Jego podejście do sztuki. Jakie nowe metody stosował w swojej pracy. Jak otoczenie w którym się znajdował, wpływało na pracę w danym okresie. Czasem skupiał się tylko na pejzażu, by za jakiś czas punktem podstawowym był tylko przedmiot. Prace Beksińskiego są jedyne w swoim rodzaju i rozpoznawalne praktycznie na całym świecie. Jeżeli macie taką możliwość, to zajrzyjcie na tą wystawę, gdyż myślę że warto zobaczyć ten okres i przetrawić go po swojemu. Dać się ponieść fantazji tego człowieka, patrząc czy też słuchając tego wszystkiego co tworzył.  Polecam.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s