„Okupowani” – „Okkupert”

 

 

7716711.3

 

 

Nowy rząd Norwegii drastycznie ogranicza wydobycie ropy, powodując europejski kryzys energetyczny. W efekcie platformy wiertnicze na Morzu Północnym za zgodą UE zostają okupowane przez Rosję.Rozpoczyna się gra polityczna oraz gra siły.

„Okupowani” to nie jest świeżynka telewizyjna. Została mi ta produkcja polecona i bardzo się z tego cieszę. Kino skandynawskie moim zdaniem naprawdę ma się dobrze i potrafi mieszać swoimi produkcjami w świecie filmu kinowego jak i świecie małego ekranu. „Okkupert” to produkcja norweska z 2015 roku, jednak jej fabuła jest jak najbardziej na czasie i przypuszczam, że nawet za 10 czy 15 lat się nie „zestarzeje”. Przez 10 odcinków zostajemy wciągnięci w świat polityki na wysokim szczeblu. Mamy tutaj political-fiction z elementem thrillera. Wszystko to razem daje naprawdę niezły efekt. Jak do tego dołączymy specyficzny klimat skandynawii, chłód kolorów, ujęcia czy muzykę, to dostajemy petardę. Scenarzyści serialu mieli naprawdę niezły pomysł, by stworzyć coś oryginalnego, prawdopodobnie bazującego na rzeczywistości. To czego jesteśmy świadkami na ekranie, mogło by się wydarzyć w naszych realnych czasach. Tutaj nic nie ma z Sci-Fi. Ta historia może przerażać i ukazuje bezsilność, mimo że jest się u siebie. Unia Europejska zrzeszająca wiele krajów w tym przypadku prosi o pomoc Rosję. Dziwne? Może tak, może Nie. Jednak nie jest to nie realne. Wywieranie nacisków politycznych to żadna nowość w realnym świecie. Armia tym bardziej zawsze jest obecna w podobnych konfliktach, które z wierzchu nie wyglądają na konflikt. Z dnia na dzień Norwegia staje się krajem okupowanym przez Rosję za zgodą całej Unii Europejskiej. Tylko dlatego, że pomysłowość Norwegów poszła o krok dalej w świecie energetyki. W celu ratowania środowiska naturalnego, Ziemi, ogranicza się wydobycie ropy na poczet elektrowni torowych. Ta nowa innowacja, która naprawdę może pomóc przestaje się podobać innym krajom. Tym sposobem następuje kontrolowana napaść.

viaplay_okkupert_670x379_premierespage_all

Po jednej stronie barykady mamy Norweski Rząd z Premierem na czele. po drugiej Panią Ambasador Rosji z Unią Europejską w tle. Powiem Wam, że ogląda się to naprawdę świetnie, a każdy odcinek przynosi coś nowego. Zwroty sytuacji są częste i nagłe. Nie wiemy co w danym momencie się wydarzy i jak tak naprawdę cała sytuacja się rozwiąże. Jesteś we własnym kraju, a tak naprawdę w tej sytuacji nie masz mocy decydujących. Społeczeństwo zaczyna odwracać się od Ciebie. Nie rozumie sytuacji i wini Ciebie – Premiera, który zabił własne wartości, dzięki którym zdobył władzę w tym kraju. Mocną stroną tego serialu są także główne role. Co nie jest często, te postaci mają swój charakter, charyzmę, potrafią wzbudzać mocne emocje.  Na poklask zasługuje Ingeborga Dapkūnaitė, która wciela się w rolę Pani ambasador Rosji Irine Sidorvą. Kobieta jak stal, typowa rosjanka. Nieprzenikliwa, twarda, Nieustępliwa. Rządy twardą ręką to jej dewiza. Mimo, że w tym kraju jest „tylko” gościem, to czuje się jak u siebie. Po drugiej stronie mamy Premiera Norwegii Jesper’a Berg’a,  a w tej roli zagrał Henrik Mestad. Rola, która jest przeciwieństwem Sidorowej. To człowiek szukający dobrego rozwiązania, myślący, ale także walczący o swój kraj. Niestety w tym rządzie zostaje z czasem porzucany. Odwracają się od niego Jego ludzie, armia oraz partia … do czego to może doprowadzić? Oprócz tych dwóch ról w serialu mamy szereg innych historii, które wszystkie tworzą całość i są równie ekspresyjnie interesujące. Każdy odcinek to jeden miesiąc okupacji i różnych niebezpiecznych sytuacji, które dzieją się zarazem na ulicach miasta jak i za murami budynków rządowych.

„Okupowani” to naprawdę świetny serial w typowych klimatach skandynawii. Jeżeli lubicie takie klimaty, to spokojnie możecie po niego sięgnąć.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s