„Salut 7” – „Salyut-7”

 

 

Poster-Salyut-7-2D-3D-IMAX

 

 

Stacja kosmiczna „Salut 7”, znajdująca się na orbicie w trybie bezzałogowym, niespodziewanie przestaje odpowiadać na sygnały z centrum lotów kosmicznych. Zostaje podjęta decyzja o wysłaniu na orbitę ekipy ratunkowej. Załoga statku kosmicznego powinna odszukać „martwą” stację i po raz pierwszy w historii kosmonautyki przeprowadzić przyłączenie do 20-tonowej niekontrolowanej bryły żelaza. Kosmonauci zdają sobie sprawę, że szanse na ich powrót na Ziemię są nikłe. Film powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń: lot do stacji „Salut 7” w 1985 roku uważany jest za najbardziej skomplikowaną misję w historii kosmonautyki.

Rosyjskich „superprodukcji” robi się w tym kraju naprawdę wiele, niestety zazwyczaj są to kopie kopii zachodnich hitów, więc nie odnoszą większych sukcesów, a tylko zaśmiecają rynek filmowy. Czasem jednak zdarzy się coś ciekawego, wartego uwagi. Jeżeli podobał Wam się „Apollo 13” czy tez „Grawitacja” to przypuszczam, że „Salut 7” przypadnie takiemu widzowi do gustu. Ta produkcja jest właśnie takim połączeniem tych dwóch zachodnich hitów, a do tego, to wszystko wydarzyło się naprawdę. Tutaj prawda jest tym pociągiem filmu. Biorąc udział w tej niezwykłej historii, mamy świadomość jakie to nie było w owych czasach łatwe. Do tej pory, misja ta jest uważana za najbardziej skomplikowaną, jaka miała miejsce w kosmosie. Reżyser tytułu Klim Shipenko, moim zdaniem nie zmarnował szansy na pokazanie wszystkiego w odpowiedni sposób. Doskonale wyczuł ten temat i się do niego przygotował. Film trwa prawie 2 godziny bez 10 minut, i szczerze powiem, iż nie było w tej opowieści ani minuty niepotrzebnych scen. Wszystko razem tworzyło jedną dopracowaną całość tej skomplikowanej sytuacji, w którą wtopieni byli wszyscy, kosmonauci i ich rodziny, państwo ZSRR, czy też cała kontrola lotów. 1985 rok to także czasy, gdzie ZSRR chce być potęgą także w kosmosie, więc duma nie pozwalała na to, by amerykanie pomogli w tej całej sprawie. Wszelkimi dostępnymi sposobami, bez szczególnie odpowiedniego przygotowania, pod presją czasu, wysyłają w kosmos dwóch doświadczonych specjalistów. Jeden to kosmonauta, drugi mechanik znający doskonale budowę Salut 7.

kinopoisk.ru

Historyczną misję śledzi cały świat w obawie przed katastrofą, która może poświęcić życia wielu ludzi. Oprócz tych dwóch kosmonautów, także przypadkowe ofiary, gdyby stacja kosmiczna spadła na zamieszkany teren, gdziekolwiek bądź na świecie. Przez kilka dni toczy się walka o zachowanie tajemnic państwa, o życie kosmonautów oraz najważniejsze, przywrócenie stacji do „życia”. Oglądając ten film, nie można się nudzić. Emocje budowane są stopniowo i potrafią targać człowiekiem. Jest to dramat, który toczył się na oczach wielu. Reżyser w odpowiedni sposób dozuje nam wszystko po trochu, wciągając w całą sytuację. Ważne jest to, że nie uległ stylowi Sci-Fi co ukazuje realność historii, daje nam możliwość zobaczenia jak to mogło wyglądać podczas tej misji. „Salut 7” to film, który warto zobaczyć i przeżyć tą akcję na własnej skórze. Przy okazji dowiadujemy się o czymś, co nie do końca wszystkim było jasne czy wiadome. Filmy oparte na faktach, dobrze zrobione, to kino na bardzo dobrym poziomie. Ta produkcja trzyma poziom, stąd spokojnie Wam go polecam.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s